TCS w Oberstdorfie. Świetny początek Stocha! Polak przegrał tylko z Kraftem!

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie inaugurującym 65. Turniej Czterech Skoczni. Na obiekcie w Oberstdorfie reprezentant Polski przegrał jedynie ze Stefanem Kraftem. Austriak wyprzedził naszego rodaka o 2.8 punktu.

Spośród siedmiu polskich kadrowiczów biorących udział w konkursie, awansu do finałowej rundy nie wywalczyli Klemens Murańka (119 m) oraz Jan Ziobro (115 m). Zbyt słabe próby w wykonaniu biało-czerwonych sklasyfikowały obu zawodników odpowiednio na czterdziestej i czterdziestej drugiej pozycji.

Pozostała piątka podopiecznych Stefana Horngachera pewnie przebrnęła przez inauguracyjną serię. Pierwszym naszym rodakiem, który zapewnił sobie udział w dalszej części zawodów był Stefan Hula. 30-latek skokiem na odległość 129 m zajmował szesnaste miejsce. Trzy lokaty wyżej, jako „lucky loser”, plasował się Dawid Kubacki. Zawodnik z Nowego Targu uzyskał 129.5 m. Bez najmniejszego problemu awans wywalczył również Maciej Kot, który lądując na 129.5 m sklasyfikowany został na jedenastej pozycji. Czołową piątkę po pierwszej serii otwierał Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski oddał próbę na 133 m. Znakomicie warunki atmosferyczne wykorzystał Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi osiągnął 137 m, co dało mu drugą najwyższą notę na półmetku zmagań. Pozycję lidera zajmował Stefan Kraft z rezultatem 139 m. Trzecie miejsce zajmował z kolei Michael Hayboeck (135 m).

Finałowa runda była widowiskiem bardzo dobrych skoków w wykonaniu biało-czerwonych. Jako pierwszy szansę na poprawę wyniku miał Stefan Hula. Najstarszy spośród polskich kadrowiczów osiągnął 128.5 m, a w ostatecznym rozrachunku uplasował się na osiemnastej lokacie. W stosunku do pierwszej serii odległość poprawił Dawid Kubacki, jednak próba na 131 m dała mu „tylko” szesnastą pozycję. Nieznaczny spadek zanotował spadek również Maciej Kot. Skoczek z Limanowej uzyskał 133 m i zajął dwunaste miejsce. Najlepszy rezultat w tegorocznym sezonie zanotował natomiast Piotr Żyła. Skok na 133 m pozwolił sklasyfikować Polaka na siódmej lokacie.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy na belce startowej zasiadł Michael Hayboeck. Austriaccy kibice mogli być zadowoleni z próby ich reprezentanta, bowiem 133 m wystarczyły, aby 25-latek zepchnął z pozycji lidera Daniela Andre Tandego. Norweg, który po inauguracyjnej rundzie znajdował się pod koniec pierwszej „dziesiątki”, w drugiej serii uzyskał 138.5 m, dzięki czemu przesunął się na czwarte miejsce. Nerwy na wodzy utrzymał Kamil Stoch. Zakopiańczyk skoczył z 135 m i z pewną przewagą objął prowadzenie w konkursie. Polaka mógł już tylko pokonać Stefan Kraft i zrobił to w dobrym stylu. Podopieczny Heinza Kuttina osiągnął 134.5 m, w efekcie czego wyprzedził naszego zawodnika o 2.8 pkt.

Początek 65. Turnieju Czterech Skoczni był zatem wielce udany dla biało-czerwonych, których aż pięciu znalazło się w czołowej „dwudziestce” zawodów. Jutro rywalizacja przeniesie się do Garmisch-Partenkirchen, gdzie w ostatni dzień roku odbędą się kwalifikacje. Początek eliminacji zaplanowano na godzinę 14:00.