TCS w Oberstdorfie. Piotr Żyła drugi, Dawid Kubacki; zwycięstwo Halvora Egnera Graneruda

Piotr Żyła i Dawid Kubacki zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce podczas konkursu w Oberstdorfie, inaugurującym 71. edycję Turnieju Czterech Skoczni. Zwyciężył Norweg Halvor Egner Granerud.

Halvor Egner Granerud był w czwartek bezkonkurencyjny. Piotra Żyłę wyprzedził aż o 13,4 pkt. Z kolei Dawid Kubacki do zwycięzcy stracił 17,5 pkt. Tak samo pierwsza trójka wyglądała już po pierwszej serii. Granerud skoczył w niej aż 142,5 m i miał 4,6 pkt przewagi nad Żyłą, który w trudnych warunkach wietrznych uzyskał 132,5 m. Strata Kubackiego (140,5 m) do lidera wynosiła 5,6 pkt.

W finale Norweg przypieczętował zwycięstwo w świetnym stylu. W nim Kubacki skoczył 136 m, Żyła 137 m, a on 139 m i to ze skróconego rozbiegu na wniosek trenera Alexandra Stoeckla.

Wydaje się, że w walce o Złotego Orła oprócz tej trójki liczą się jeszcze czwarty Niemiec Karl Geiger i piąty Austriak Stefan Kraft.

Kamil Stoch zajął dziewiąte miejsce. Trzykrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni po pierwszej serii był szósty. Na swój drugi skok musiał wyjątkowo długo czekać, bo akurat tuż przed nim – z powodu zbyt silnego wiatru – zawody zostały przerwane. Ostatnim „Biało-Czerwonym”, który zdobył punkty w Oberstdorfie był Paweł Wąsek. Zakończył on zmagania na 19. lokacie. Z kolei po pierwszej odpadli Stefan Hula (48. pozycja) i Jan Habdas (49. miejsce).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Dawid Kubacki umocnił się na prowadzeniu. Nad drugim Słoweńcem Anże Laniskiem ma 108 punktów przewagi. Na trzecią pozycję awansował Granerud, który do lidera traci już 194 pkt. Natomiast w Pucharze Narodów Polska ustępuje jedynie Austrii, do której traci 139 punktów.

Kolejna odsłona TCS odbędzie się 1 stycznia w Garmisch-Partenkirchen. Dzień wcześniej odbędą się kwalifikacje.