fot. PAP/EPA

PŚ Lahti. Król Kamil powraca na tron!

Po dzisiejszym konkursie na skoczni w Lahti, Kamil Stoch odzyskał żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej PŚ. O jego zwycięstwie zadecydował rewelacyjny drugi skok, którego można określić mianem idealnego!

Po pierwszej serii mogliśmy być z jednej strony bardzo zadowoleni z drugiego miejsca Kamila Stocha, który skoczył 131 m i otrzymał najwyższe noty za styl ze wszystkich zawodników. Z drugiej strony postawa pozostałych reprezentantów Polski ponownie mocno nas rozczarowała. Obok Stocha, tylko Dawid Kubacki zakwalifikował się do drugiej serii zajmując 27 pozycję po skoku na odległość 120 m. Jan Ziobro z rezultatem 116 m zajął dopiero 37 lokatę. Maciej Kot, Piotr Żyła i Klemens Murańka ponownie nie przeszli kwalifikacji do konkursu.

Pierwsze miejsce z przewagą 3,2 pkt nad Kamilem Stochem zajmował Severin Freund, uzyskując 131,5m. W czołowej dziesiątce po pierwszej serii znalazło się aż pięciu Austriaków, którzy pod koniec tego sezonu wracają do swojej bardzo wysokiej formy. Lider Pucharu Świata, Peter Prevc znalazł się dopiero na 10 pozycji po skoku na odległość 126 m.

Druga seria wyłoniła bohatera dzisiejszego dnia. Został nim po raz kolejny w tym sezonie, Kamil Stoch, który skoczył aż 134,5 m (metr bliżej od rekordu skoczni) i uzyskał fantastyczne noty za styl, głównie dzięki lądowaniu telemarkiem mimo tak znaczącej odległości. Po Stochu, oglądaliśmy jeszcze Severina Freunda, który zdecydował się na zagranie va banque, obniżając belkę o jedną, dzięki czemu na starcie otrzymał dodatkowe +3,4 pkt. Odległość Niemca, 129,5m okazała się jednak zbyt krótka na pokonanie dwukrotnego mistrza olimpijskiego.

Na najniższym stopniu podium stanął Gregor Schlierenzauer. Peter Prevc, dziesiąty po pierwszej serii, ostatecznie zajął szóstą pozycję. Dawid Kubacki zakończył konkurs na 26 miejscu.

Kamil Stoch odniósł dzisiaj dwunaste zwycięstwo w karierze, piąte w tegorocznym sezonie nie licząc dwóch olimpijskich konkursów w Soczi oraz po raz dziesiąty stanął na podium PŚ 2013/2014.

Następny indywidualny konkurs PŚ odbędzie się w najbliższy wtorek w fińskim Kuopio od godz. 16:45.

Wyniki dzisiejszego konkursu:
1. Kamil Stoch 281,0 pkt
2. Severin Freund 277,4
3. Gregor Schlierenzuer 270,2
4. Stefan Kraft 266,5
5. Andreas Kofler 263,3

Klasyfikacja generalna PŚ:
1. Kamil Stoch 1131 pkt
2. Peter Prevc 1078
3. Severin Freund 907
4. Noriaki Kasai 835

Sport/RIRM

drukuj