UNHCR: ośrodki dla migrantów w Serbii są całkowicie pełne

Ośrodki dla migrantów w Serbii są całkowicie pełne; dla ponad tysiąca uchodźców nie ma miejsca na zimę – podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

UNHCR podkreśliło, że mimo zamknięcia tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy z Bliskiego Wschodu docierają do Europy, każdego dnia do Serbii przybywa ok. 100 nowych migrantów. Tylko 20 z nich jest wpuszczanych na Węgry – jedynego graniczącego z Serbią państwa, które należy do strefy Schengen.

Około połowy docierających do Serbii uchodźców stanowią dzieci, z których 10 proc. jest bez opieki – powiedziała w rozmowie z Reuterem w Belgradzie rzeczniczka organizacji Save the Children.

Obecnie w Serbii zablokowanych jest co najmniej 7 tys. migrantów – głównie z Afganistanu, Iraku i Syrii. Centra dla migrantów dysponują ok. 6 tysiącami miejsc.

„Wszystkie ośrodki recepcyjne są całkowicie pełne” – podkreślił cytowany przez Reutera rzecznik UNHCR, dodając, że trudno jest ocenić, czy Serbia zdoła zagospodarować więcej miejsc dla migrantów.

Z kolei dyrektor wspierającej migrantów organizacji Asylum Protection Centre Radosz Djurović ocenił, że „Serbia stała się strefą buforową, pewnego rodzaju czyśćcem”.

Domem dla ponad tysiąca mężczyzn – gdyż kobiety i dzieci mają pierwszeństwo w przyjmowaniu do ośrodków – stał się magazyn w Belgradzie, w którym brakuje podstawowego wyposażenia. Reuters zaznacza, że wielu z przebywających tam migrantów niechętnie poddaje się rejestracji z obawy, że utrudni to planowaną przez nich podróż na północ. Obóz w Belgradzie jest jednym z największych tego typu obozowisk w europejskich stolicach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl