[TYLKO U NAS] T. Majchrowicz: Ciągle jesteśmy tą samą „Solidarnością”

„Solidarność” ciągle jest jedna. Oczywiście zmieniają się sytuacje, zmienia się rola, zmieniają się zadania. Teraz jesteśmy profesjonalnym związkiem zawodowym, który stara się dbać o prawa i interesy pracownicze. Zadania się zmieniły, ale ciągle jesteśmy tą samą „Solidarnością” – mówił Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Min. H. Kowalczyk: Jeżeli zboże z Ukrainy nie dopłynie do Afryki Północnej, do krajów arabskich, to może się okazać, że późną jesienią zacznie się migracja niedożywionych ludzi do Europy Zachodniej

Cały czas dopominamy się konkretnej pomocy np. w dostarczeniu kontenerów, naczep samochodowych czy mobilnych urządzeń przeładunkowych, bo to by była najsprawniejsza forma przeładunków. Wiele wspólnych pomysłów z ministrem Andrzejem Adamczykiem wysłaliśmy do komisarzy. Niestety nie ma żadnej reakcji. Cały czas uświadamiamy Komisję Europejską, państwa Unii Europejskiej, że tak naprawdę ta pomoc jest w ich interesie. Jeżeli zboże z Ukrainy nie dopłynie do Afryki Północnej, do krajów arabskich, to może się okazać, że późną jesienią zacznie się migracja niedożywionych ludzi do Europy Zachodniej – mówił Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, w programie „Polski Punkt Widzenia” w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] Prof. M. Golon w 40. rocznicę Gorzowskiego Sierpnia: Był to wielki protest społeczny w całej Polsce. W przypadku Gorzowa w relacji do liczby mieszkańców i wcześniejszej sytuacji uznano to za wydarzenie niezwykłe

Według szacunków władzy oraz obliczeń milicji miało być ponad 5 tys. uczestników, ale jest zupełnie możliwe, że było jeszcze więcej osób. Pamiętajmy, że to było nie za duże miasto, bo miało ok. 110 tys. mieszkańców. Był udział co najmniej 10 proc. ogółu mieszkańców Gorzowa, jeśli weźmiemy grupę ludzi dorosłych. Był to wielki protest społeczny. Miał on wówczas miejsce w całej Polsce, w kilkudziesięciu miejscowościach (prawie 70 miejsc zostało odnotowanych). W przypadku Gorzowa w relacji do liczby mieszkańców i wcześniejszej sytuacji uznano to za wydarzenie niezwykłe – powiedział prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz profesor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Prof. T. Marczak o reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2: Przyjęcie propozycji premiera Mateusza Morawieckiego byłoby czasową ulgą. Być może Unia Europejska oprzytomnieje, odejdzie od dogmatycznego kursu na zniszczenie węgla jako źródła energii

Wyjściem byłoby zamrożenie podatku węglowego, chociażby na dwa lata, ale nie oszukujmy się – najlepiej byłoby, gdyby cały ten niefortunny program „Fit for 55” wyrzucić do kosza. Świat nie idzie w tym kierunku. Wzrasta wydobycie węgla, produkcja energii elektrycznej w elektrowniach węglowych. (…) Przyjęcie propozycji premiera Mateusza Morawieckiego byłoby czasową dla nas ulgą. Być może Unia Europejska oprzytomnieje, odejdzie od dogmatycznego kursu na zniszczenie węgla jako źródła energii – mówił prof. Tadeusz Marczak, historyk, geopolityk z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu w programie „Polski Punkt Widzenia” na antenie TV Trwam.

[TYLKO U NAS] J. K. Ardanowski o problemie z rynkiem nawozów: W tej sytuacji przede wszystkim trzeba stworzyć sieć sprzedaży, która byłaby dodatkową możliwością zakupu nawozów po rozsądnych cenach

Jest problem z nawozami, choć wydawało się, że mamy go już za sobą, (…) to okazuje się, że w tej chwili w całej Europie, również w Polsce zakłady produkujące nawozy w szczególności azotowe czy też mieszane wstrzymały produkcję – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP, były minister rolnictwa w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Wskazał, że w tej sytuacji oprócz działań krajowych przede wszystkim trzeba stworzyć sieć sprzedaży, która byłaby dodatkową możliwością zakupu nawozów po rozsądnych cenach.

[TYLKO U NAS] Red. P. Mirecki: W ostatnich latach Odra była jedną z najbardziej zarybionych rzek w Polsce. To, co wydarzyło się ostatnio, pogorszyło ten stan na kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat

Rozmawiając z wędkarzami po rozpoczęciu katastrofy ekologicznej na Odrze, oni płakali przez telefonu, że taka sytuacja miała miejsce. Przypomnę, że Odra w tym roku i w poprzednich latach była jedną z najbardziej zarybionych rzek w Polsce. Jeżeli chciało złowić się sandacza, jechało się na Odrę, jeżeli chciało złowić się pięknego leszcza, to również jechało się na Odrę. Potencjał tej rzeki był i jest bardzo duży, natomiast to, co wydarzyło się ostatnio, pogorszyło ten stan na kilkanaście, może kilkadziesiąt lat – mówił red. Piotr Mirecki, redaktor programu „Z wędką nad wodę w Polskę i świat” emitowanego w Telewizji Trwam, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] O. M. Jabłoński OFMCap o swojej posłudze w RŚA: Dla tych ludzi ważne jest to, żeby zatrzymać się, porozmawiać, usiąść przy ognisku, powygłupiać się z dziećmi. To jest fundament do tego, żeby głosić Chrystusa

Dla tych ludzi jest ważne to, żeby zatrzymać się, porozmawiać, usiąść przy ognisku, powygłupiać się z dziećmi, zapytać, jak praca na polu, kto się urodził, kto umarł. I wtedy słyszysz: „Ojcze, wiesz co? Zaczynasz nas rozumieć – mieć czas”. To jest fundament do tego, żeby głosić Chrystusa – mówił o. Maciej Jabłoński OFMCap, misjonarz posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej. Jest proboszczem, medykiem, a także przybranym ojcem dla 120 sierot.

[TYLKO U NAS] O. M. Raczkiewicz CSsR: Sytuacja Kościoła katolickiego w Nikaragui jest bardzo trudna. Kraj staje się państwem policyjnym

Obecnie sytuacja dla Kościoła katolickiego w Nikaragui jest bardzo trudna, kraj staje się państwem policyjnym. Dlatego grupa obywateli Nikaragui stara się nagłaśniać sprawę. 4 września bieżącego roku, w naszej parafii redemptorystów, odbędzie się Msza święta w intencji Nikaragui o pokój, sprawiedliwość, poszanowanie praw człowieka – mówił o. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta posługujący w Hiszpanii, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak o początkach Związku Polaków w Niemczech: Choć nie każdy był członkiem Związku Polaków w Niemczech, to każdy był przedstawicielem misji narodowej, którą Polacy tak pięknie wówczas prowadzili w państwie niemieckim

22 sierpnia 1922 roku uchwalono status Związku Polaków w Niemczech (ZPwN). Oficjalną datą założenia organizacji jest 27 sierpnia. Związek Polaków w Niemczech obchodzi jubileusz stulecia swojej działalności. „Wszyscy Polacy w Niemczech zjednoczyli się pod silną strukturą, znakomicie przygotowanym i precyzyjnym statutem. (…) Choć nie każdy był członkiem Związku Polaków w Niemczech, to każdy był przedstawicielem misji narodowej, którą Polacy tak pięknie wówczas prowadzili w państwie niemieckim” – powiedział Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Prof. K. Kubiak: W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy. Niezależnie od tego, jak potoczą się negocjacje między największymi mocarstwami światowymi, powinniśmy być orędownikiem przetrwania suwerennej Ukrainy

W zasadzie jesteśmy w sytuacji mocno zero-jedynkowej. W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy. Niezależnie od tego, jak potoczą się negocjacje między największymi mocarstwami światowymi, powinniśmy być orędownikiem przetrwania suwerennej Ukrainy. Jaki kształt ostatecznie ona przybierze, to może być już poza naszymi możliwościami sprawczymi. Natomiast paradygmat utrzymania niepodległej, możliwie rozległej terytorialnie Ukrainy jest zgodny z jak najlepiej pojmowaną polską racją stanu i bezpieczeństwem rozumianym również na poziomie indywidualnym – wskazał prof. Krzysztof Kubiak, politolog, historyk wojskowości, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Współpraca międzynarodowa jest dysfunkcyjna. Ta dysfunkcja wynika z pewnych egoizmów

Widzimy, jak współpraca międzynarodowa jest dysfunkcyjna i ta dysfunkcja wynika z pewnych egoizmów. Wydaje się, że Niemcy czy Francja nie potrafią widzieć pewnych problemów w powiązaniu, w korelacji – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.