[TYLKO U NAS] Dr J. Wiśniewski: Walka o prawdę i prawa chrześcijan będzie bardzo trudna

Musimy wiedzieć, że liczne migracje do Europy są spowodowane ograniczaniem wolności religijnej na innych kontynentach. Zauważmy, że prześladowania chrześcijan narastają w lawinowym tempie, a instytucje państwowe przestają sobie z tym radzić – powiedział dr Jan Wiśniewski, wykładowca, kierownik Zakładu Polityki Międzynarodowej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej i koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, podczas programu „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o podejściu D. Tuska do polskiej polityki: Przypomina to znane powiedzenie: „Nie chcem, ale muszem”

Być może rzeczywiście Donald Tusk przeżywa katusze, że na życzenie określonych ośrodków musi kandydować do Sejmu. Przypomina to znane już powiedzenie: „Nie chcem, ale muszem”. To potwierdza, że nie jest politykiem samodzielnym – mówił dr Krzysztof Kawęcki, historyk i politolog, w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

[TYLKO U NAS] W. Jakóbik o otwarciu gazociągu łączącego Polskę ze Słowacją: Znaczenie gazociągu Polska-Słowacja wzrośnie jeszcze bardziej, kiedy spełni się najczarniejszy scenariusz, czyli całkowite zatrzymanie dostaw gazu z Rosji

Znaczenie gazociągu Polska-Słowacja wzrośnie jeszcze bardziej, kiedy spełni się najczarniejszy scenariusz, czyli całkowite zatrzymanie dostaw gazu z Rosji (…). Im więcej mamy połączeń gazowych z sąsiadami, tym płynniej możemy przesyłać gaz i niższa jest cena na naszym rynku, a w dobie kryzysu podsycanego przez rosyjski Gazprom to są kolejne okna na świat pozwalające sprowadzać gaz z różnych stron. Gazociąg pozwoli handlować gazem na granicy, będzie można tamtędy odbierać gaz zamówiony na jednej z giełd europejskich, a kiedyś, jeżeli będzie taka potrzeba, odbierać gaz na mocy jakiejś umowy zawartej na południu – mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] B. Hutek: Mamy węgla na ok. 220-240 lat. Nie korzystając z tych źródeł, skazujemy się na uzależnienie od wszystkich dookoła

Mamy węgla na ok. 220-240 lat. Dokładając do tego węgiel brunatny, mamy węgla na 400 lat, żeby normalnie funkcjonować. Nie korzystając z tych źródeł, skazujemy się na uzależnienie od wszystkich dookoła. Nie będziemy wtedy bezpieczni – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

O. D. Wilczyński CSsR: Koła i Biura Przyjaciół Radia Maryja stanowią krwiobieg Rodziny Radia Maryja. Ich działalność w terenie, ich spotkanie z drugim człowiekiem stanowią przeogromne bogactwo

Od 30 lat funkcjonują w Polsce i na całym świecie Koła i Biura Przyjaciół Radia Maryja. Dzięki wspólnotom Rodziny Radia Maryja w parafiach na całym świecie , Telewizja Trwam oraz dzieła przy nich powstałe mogą wzrastać i jednoczyć Polaków. „Koła Przyjaciół Radia Maryja, Biura Przyjaciół Radia Maryja stanowią krwiobieg naszej rodziny. Doskonale wiemy, że są to rzeczywistości, które jakże wiele wnoszą do rzeczywistości Radia Maryja” – powiedział o. Dawid Wilczyński CSsR, opiekun Kół i Biur Przyjaciół Radia Maryja, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Królikowski: Bez pobożności maryjnej nie dokonała się żadna odnowa w dziejach Kościoła

Pobożność maryjna stanowiła nośnik duchowy prowadzonych reform. Zmieniała się. Niektóre elementy były weryfikowane, próbowano znaleźć nowe sposoby wyrażania pobożności. Obecnie patrzę ze sceptycyzmem na wszystkie propozycje dróg synodalnych i samej synodalności (…). Tam nie ma wątku maryjnego – wskazał ks. prof. Janusz Królikowski, kierownik Katedry Teologii Dogmatycznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

[TYLKO U NAS] M. Budzisz o rosyjskiej inwazji na Ukrainę: Obie strony zmęczone są toczącą się wojną. To wpływa na spadek intensywności działań na froncie. Obie strony przygotowują się jednak do przedłużającego się konfliktu

Od pół roku trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Wojska okupowanego kraju bronią się za wszelką cenę przed agresją Rosji. Państwa bloku zachodniego, szczególnie Polska, dokładają wszelkich starań, aby pomóc i solidaryzować się z ludnością ukraińską. Początkowo rosyjska inwazja miała trwać trzy dni, natomiast Ukraińcy bronią się już ponad 180 dni. „Wydaje się, że  jesteśmy na etapie pewnego zmęczenia obydwu stron, bo obie ponoszą znaczne straty. Obie strony przygotowują się jednak do przedłużającego się konfliktu. Wydaje się, że będziemy mieli do czynienia z przedłużającą się wojną na wyniszczenie o różnym poziomie intensywności” – powiedział Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

[TYLKO U NAS] Prof. P. Grochmalski: W sytuacji realnego zagrożenia nie ma innej drogi, jak obrona swojej państwowości. Czyni to naród, a nie mniej zdefiniowany twór w postaci Wspólnoty europejskiej

Minęło sześć miesięcy, od kiedy Federacja Rosyjska zaatakowała terytorium Ukrainy. Od 24 lutego wojska rosyjskie ostrzeliwują ukraińskie  miasta i wioski. Podczas obchodzonego na Ukrainie Święta Niepodległości rakieta spadła na stację kolejową w Czaplinie w obwodzie dniepropietrowskim. „Ukraina ukazała swojemu społeczeństwu i światu, że jest państwem, które będzie konsekwentnie broniło swojego istnienia. (…) Postawa państwa i społeczeństwa jest ogromnym świadectwem w czasie, w którym wiele społeczeństw europejskich zmaga się z utratą tożsamości” – powiedział prof. Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] W. Andrusiewicz: Wkroczyliśmy do grona czterech państw świata, które mają najnowocześniejsze terapie lekowe w rdzeniowym zaniku mięśni i obejmują nimi całą populację

Zolgensma to bardzo nowoczesny lek i terapia, która jest przyszłością w leczeniu SMA. Od 1 września będziemy ją finansować, bo koszt rynkowy takiego leku dla jednego pacjenta wynosi w granicach 9 milionów złotych w zależności od kursu dolara, bo jest on lekiem amerykańskim – mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał także, że tym samym „wkroczyliśmy do grona czterech państw świata, które mają najnowocześniejsze terapie lekowe w rdzeniowym zaniku mięśni i obejmują tymi terapiami całą populację”.

[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska o wypłacie „czternastek”: Nie potrzeba żadnych formalności, aby otrzymać świadczenie. Ono jest przyznawane z urzędu

Uprawnionych do świadczeń jest około 9 milionów emerytów, rencistów i innych osób, które pobierają świadczenie długoterminowe, w tym 8,1 mln stanowią osoby uprawnione do tych świadczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie potrzeba żadnych formalności, nie trzeba składać wniosków, aby otrzymać świadczenie. To jest świadczenie, które przyznajemy z urzędu. Badamy sytuację, czy ktoś jest uprawniony według stanu prawnego na 24 sierpnia bieżącego roku, czy ktoś pobiera to świadczenie główne emerytalno-rentowe, a następnie przechodzimy do wypłaty w terminach, w których realizujemy główne świadczenie (…). Pieniądze przekazywane są tak jak świadczenia główne – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Min. A. Moskwa: Skupiamy się na pełnym wyjaśnieniu przyczyn sytuacji ekologicznej na Odrze i zbadaniu ich u źródła. Na dziś oficjalną przyczyną śnięcia ryb są złote algi

18 sierpnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że przyczyną katastrofy ekologicznej na rzece Odrze jest obecność w wodzie złotych alg. Resort zaznaczył, że mikroorganizmy nie są szkodliwe dla człowieka. „Sytuacja na rzece Odrze się normalizuje. Na dziś stwierdzamy, że oficjalną przyczyną śnięcia ryb w rzece Odrze są złote algi. Złota alga jest gatunkiem, który dokładnie wpisuje się w takie zachowania i takie konsekwencje dla ryb i małż, jakie miały miejsce w rzece Odrze” – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, w środowym programie „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam.

[TYLKO U NAS] Min. prof. P. Czarnek: Jesteśmy na froncie wojny kulturowej. Wojny o człowieka. Jeśli tego nie zrozumiemy, jeśli się poddamy, to tę wojnę przegramy

Już za kilka dni dzieci i młodzież rozpoczną nowy rok szkolny. Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło wiele zmian w oświacie oraz przygotowało mnóstwo inicjatyw edukacyjnych, które jeszcze bardziej pomogą dzieciom w rozwijaniu swoich pasji. Nie ustają jednak ataki na działania Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort jest krytykowany za zmiany, które zostały wprowadzone, aby młodzież poznała między innymi historię najnowszą. „Jesteśmy na froncie wojny kulturowej. Wojny o człowieka, o cywilizację łacińską i chrześcijańską, o przyszłość. Jeśli tego nie zrozumiemy, jeśli się poddamy, to tę wojnę przegramy. Jest to wojna kulturowa, wojna społeczna, wojna o człowieka. To jest wojna z błędem antropologicznym” – powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w środowym programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam.