„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!

Czas Bożego Narodzenia kieruje nasze myśli ku świętej Grocie ze żłóbkiem Bożej Dzieciny w Betlejem. W tym mieście, którego nazwa jest tłumaczona jako „dom chleba”, nie w każdym domu chleba jest wystarczająco dużo. W czasie nadchodzących świąt nie wszystkim wystarczy środków na radosne świętowanie w gronie rodziny.

Mieszkańcy Betlejem w biblijnych czasach utrzymywali się z pracy na roli i pasterstwa. Dzisiaj rozbudowa miasta oraz wyznaczone politycznymi racjami granice i strefy bezpieczeństwa zlikwidowały prawie całkowicie możliwości wypasu owiec i uprawy pól. Jedynym, prosperującym jeszcze sektorem gospodarki rolnej są ogrody oliwne. Oliwa ze wzgórz betlejemskich jest ceniona za swoje wysokie walory. Właściciele większych plantacji z produkcji oliwy zabezpieczają część rodzinnego budżetu. Większość oliwnych ogrodów stanowią jednak nieduże sady, które wystarczają jedynie na zaspokojenie potrzeb własnej rodziny.

Drzewa oliwne są cenione nie tylko ze względu na swoje owoce. Dostarczają one również wartościowego materiału do wyrobu pamiątek. Od ścięcia starych lub bezowocnych drzew do momentu wyrobu figurek i paciorków różańcowych mija trochę czasu. Najpierw drzewo musi wyschnąć naturalnie na słońcu. Następnie pnie i konary są cięte i oddawane w ręce palestyńskich rzemieślników. Niewielu z nich ma profesjonalne przygotowanie, ale wszyscy angażują w swoją pracę fantazję ludowych artystów. Z bezkształtnych kawałków powstają figury Matki Bożej, św. Józefa, dzieciątka Jezus, pasterzy i mędrców… W produkcji wykorzystuje się nowoczesne techniki obróbki drewna, ale ostateczny wygląd szczegółów wykończeniowych jest zawsze dziełem ludzkiej ręki i wrodzonych zdolności. Drewno oliwki nie należy do najłatwiejszych surowców, dlatego wymaga dobrej, artystycznej obróbki.

Szopki, figurki, krzyże, różańce z drzewa oliwnego zapełniają witryny i półki dużych magazynów oraz małych sklepików przy betlejemskich ulicach. Właściciele sklepów i warsztatów pamiątkarskich są przygotowani na wzmożony ruch w czasie świąt. Pielgrzymi i turyści nie tylko pragną nawiedzić świętą Grotę narodzenia Pana Jezusa, lecz również zabrać dla siebie i najbliższych jakąś charakterystyczną pamiątkę. Są one ważnym elementem w spotkaniu z tajemnicą Ziemi Świętej. Jeden z lokalnych rzemieślników uważa, że jego praca ma również wymiar ewangelizacyjny. „Zadaniem kapłanów – powiedział – jest głoszenie Ewangelii, ale my również czynimy to poprzez nasze figurki. Pomagają one zrozumieć co znaczy Boże Narodzenie”. Pielgrzymi podziwiając wyroby palestyńskich rzemieślników oraz kupując szopki i groty przenoszą się myślą do historycznej nocy, wyobrażając sobie warunki w jakich przyszedł na świat Syn Boży. Chrześcijanin pracujący w rzemiośle artystycznym jest ponadto przekonany, że jego praca jest owocem talentów otrzymanych od Boga, które trzeba nieustannie rozwijać. Jednocześnie jest ona udziałem w niesieniu światu nadziei i pokoju, które jest głównym przesłaniem Narodzenia Pańskiego. Bożonarodzeniowe pamiątki w jakimś sensie są symbolem pokoju i nadziei dla wszystkich, którzy kupują prezenty z Betlejem.

Przy Bożym Narodzeniu o nadziei mówi się nie tylko w perspektywie religijnej. Oczekiwanie pełne ufności wypełnia serca wielu mieszkańców Betlejem. Właściciele hoteli i restauracji oraz sprzedawcy pamiątek mają nadzieję na dobry świąteczny utarg. Biedni liczą zaś, że nie zapomni o nich świat. Od początku Adwentu pod hasłem „Na Boże Narodzenie powróć do źródeł” trwa charytatywna akcja pomocy najuboższym betlejemskich rodzinom. Zorganizowana przez działającą przy Kustodii Ziemi Świętej organizację pozarządową Fundacja na rzecz Ziemi Świętej ma na celu zebranie funduszy na doraźną pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom, młodym małżeństwom oraz osobom starszym i samotnym.

Również w tym roku franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, duszpasterze betlejemskiej wspólnoty katolickiej, apelują o dar serca dla najbardziej dotkniętych skutkiem bezrobocia i kryzysu ekonomicznego chrześcijan w Betlejem. Całkowity dochód akcji ma wesprzeć cierpiących największy niedostatek i zagwarantować najuboższym niezbędną pomoc materialną. Chrześcijańska wspólnota, często nazywania „żywymi kamieniami” Kościoła Ziemi Świętej, liczy na ofiarność dobrych serc z całego świata. Szczegółowe informacje o możliwościach pomocy znajdują się na stronie internetowej Kustodii Ziemi Świętej (www.proterrasancta.org).

Apel o włączenie się w akcję „Na Boże Narodzenie powróć do źródeł” jest zaproszeniem do osobistego przeżycia tajemnicy narodzin Syna Bożego. Symboliczne wolne miejsce przy wigilijnym stole uświadamia nam, że Chrystus przychodzi do nas jako niezapowiedziany gość, ukrywający się w samotnej sąsiadce, ciężko chorym krewnym, czy obszarpanym żebraku spod kościoła.

Niech pusty talerz przypomni nam również wszystkich głodujących i cierpiących niedostatek w Polsce, w Betlejem oraz we wszystkich krajach świata. Życzę błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i zapewniam o modlitwie w betlejemskiej Grocie.

 

o.Jerzy Kraj

drukuj