„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro !

Franciszkańskie Studium Biblijne w Jerozolimie celebruje w tym roku jubileusz dziesięciolecia. W 2001 roku Stolica Apostolska doceniając naukowe osiągnięcia biblijnej szkoły Kustodii Ziemi Świętej przyznała jej zaszczytną rangę Wydziału Nauk Biblijnych i Archeologii Franciszkańskiego Uniwersytetu Antonianum z siedzibą w Rzymie. W sobotę 12 listopada nowym dziekanem wydziału został wybrany o. Massimo Pazzini OFM. 56 letni franciszkanin z Włoch, od 28 lat posługujący w Jerozolimie, jest specjalistą w językach semickich. Studiował na Franciszkańskim Studium Biblijnym oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Założona przez Kustodię Ziemi Świętej szkoła wyższych studiów rozpoczęła nauczanie przy klasztorze Biczowania w Jerozolimie w styczniu 1924 roku. Zakres studiów obejmował teologię biblijną oraz geografię i historię Ziemi Świętej. W 1982 r. fakultet został afiliowany do wydziału teologii Antonianum – uczelni Zakonu Braci Mniejszych w Rzymie. Kustodia Ziemi Świętej od 1866 r. prowadzi także własne seminarium duchowne. Przygotowują się w nim do kapłaństwa nie tylko młodzi bracia z Kustodii, lecz również klerycy z różnych prowincji zakonu Braci Mniejszych z całego świata.

Franciszkańskie Studium Biblijne daje możliwość studiowania zarówno Pisma Świętego jak i archeologii biblijnej, niezbędnej w poznawaniu Miejsc Świętych Nowego Testamentu i wczesnego chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. Ze szczególną uwagą analizuje źródła literackie, czyli teksty żydowskie i chrześcijańskie oraz dawne relacje z podróży do Ziemi Świętej, pomagające w interpretacji historii kultu poszczególnych miejsc naszego odkupienia. Najbardziej charakterystyŹczną cechą uczelni jest jej położenie w Ziemi Świętej. Sprzyja to lepszemu i głębszemu poznaniu relacji jaka istnieje pomiędzy tekstem natchnionym a geografią biblijną. Od chwili założenia Franciszkańska Szkoła Biblijna w sposób szczególny interesowała się początkami chrześcijaństwa, czyli wspólnotami Kościoła wywodzącymi się zarówno z judaizmu jak i z pogaństwa. Historia i archeologia studiowane w Jerozolimie stają się nauką tętniącą życiem. Pobyt w Świętym Mieście zachęca do osobistego kontaktu z bogactwem Bliskiego Wschodu.

Jerozolima, zamieszkała przez żydów, muzułmanów i chrześcijan wszystkich wyznań oraz odwiedzana przez pielgrzymów i turystów z całego świata, stwarza naturalne środowisko dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego. Towarzyszy ono każdej inicjatywie naukowej oraz badawczej. Studenci stają się przez to wrażliwi na walory innych, podczas gdy codzienna konfrontacja z wielokulturowym środowiskiem pozwala dostrzec i docenić oryginalność tradycji kulturalnej i religijnej.

Franciszkańska uczelnia może poszczycić się licznymi pracami wykopaliskowymi, oraz publikacjami, które znacznie wpłynęły na znajomość pierwszych wieków chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. Do najbardziej znanych przykładów wkładu franciszkańskich badań archeologicznych w poznanie Ziemi Świętej należą: Kafarnaum, Kana, Góra Tabor, Nazaret, Jerozolima, Ain Karem, Emaus, Betania, Góra Nebo oraz liczne monastery bizantyjskie w rejonie Bliskiego Wschodu.

Na jerozolimskiej uczelni mogą kształcić się studenci, duchowni i świeccy, wszystkich narodowości. W większości studenci pochodzą spoza granic Izraela, lecz nie brak miejscowych, również niekatolików. Program studiów obejmuje dawne języki wschodnie, szczegółowe wprowadzenie do Pisma Świętego, egzegezę i teologię biblijną, historię, geografię i archeologię biblijną oraz topografię Jerozolimy. Uzupełnieniem wykładów są wycieczki biblijne pozwalające dokładnie poznać biblijne i chrześcijańskiej świadectwa w Palestynie, Izraelu, Jordanii oraz Egipcie. Godna uwagi jest specjalistyczna biblioteka Studium licząca ponad 30.000 pozycji i około 400 naukowych periodyków.

Studium Biblijne szczyci się cennymi zbiorami Muzeum Archeologicznego. Zgromadzono w nim między innymi eksponaty pochodzące z wykopalisk w głównych sanktuariach Ziemi Świętej, monasterów Pustyni Judzkiej i Zajordanii. Wśród zbiorów są również przedmioty pochodzące z wykopalisk przeprowadzonych przez franciszkańskich archeologów w dwóch fortecach króla Heroda Wielkiego: Herodion (Palestyna) i Macheront (Jordania).

Działalność Studium Biblijnego to również organizacja sympozjów i konferencji oraz przygotowywanie katolickich animatorów grup pielgrzymkowych. W ramach działalności “formacji ciągłej” uczelnia organizuje kursy połączone ze zwiedzaniem Ziemi Świętej dla przebywających w Jerozolimie w ramach studiów, różnorakiej posługi bądź wolontariatu.

O randze jerozolimskiego Studium Biblijnego świadczy rosnąca liczba studentów. Są wśród nich nie tylko franciszkanie, lecz również liczni kapłani diecezjalni i osoby konsekrowane z licznych zgromadzeń oraz co zasługuje na podkreślenie przedstawiciele laikatu. W tym roku na franciszkańskiej uczelni studiuje 121 studentów. 43 uczęszcza na wykłady w ramach podstawowych studiów filozoficzno-teologicznych, a 78 zapisanych jest na dwa cykle specjalizacji na Wydziale Nauk Biblijnych i Archeologii. Studenci uczęszczający na wykłady pochodzą z różnych krajów świata.

Franciszkańskie Studium Biblijne jest bardzo ważną dziedziną działalności Kustodii Ziemi Świętej. „Piąta Ewangelia”, która jest darem Opatrzności dla zakonu franciszkańskiego poprzez prowadzoną przez nich uczelnię staje się otwartą księgą życia dla wszystkich ludzi szukających prawdy.

 

o. Jerzy Kraj

drukuj