„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!
Pierwsza niedziela Adwentu kieruje nasze myśli ku tajemnicy objawienia się Boga w Jego powtórnym przyjściu oraz w historycznym wejściu w dzieje świata i człowieka przez swoje narodzenie w betlejemskiej Grocie. W Betlejem widać już pierwsze dekoracje i oznaki przygotowań do Bożego Narodzenia. W religijny program betlejemskich uroczystości wpisany jest ingres kustosza Ziemi Świętej do miejsca narodzin Zbawiciela. W ostatnią niedzielę listopada wspólnota parafialna obchodzi bowiem odpust patronki franciszkańskiej świątyni, św. Katarzyny, dziewicy i męczennicy z Aleksandrii.
W sobotę, o godz. 11.30, burmistrz miasta wraz z grupą lokalnej społeczności oraz pielgrzymami przywitał na placu Żłóbka przed bazyliką Narodzenia o. Pierbattistę Pizzaballa, przełożonego franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Następnie ojciec kustosz w uroczystej procesji został wprowadzony do kościoła św. Katarzyny. Sobotnia modlitwa Liturgii Godzin oraz niedzielna pontyfikalna eucharystia zostały odprawione z pierwszej niedzieli Adwentu. Wybór ten nie puszcza jednak w zapomnienie patronki kościoła, której obraz został wystawiony do czci wiernych a modlitwy o jej wstawiennictwo u Boga towarzyszyły wszystkim zebranym.
W minionym roku dzięki ofiarności Polaków, franciszkańska świątynia przywitała kustosza Ziemi Świętej, przybywającego do Betlejem na uroczystość św. Katarzyny, blaskiem nowego oświetlenia i świeżością odmalowanego wnętrza. W tym roku do renowacji przygotowuje się czcigodna bizantyńska bazylika Narodzenia. 2 września br. w Betlejem zostało podpisane ważne porozumienie w sprawie odnowy dachu bazyliki. Każdy kto wchodził do wnętrza tej najstarszej w Ziemi Świętej świątyni w dni deszczowe był świadkiem przeciekającego dachu i kałuż wody na posadzce. Od 1832 roku dach kościoła nie był konserwowany z powodu obowiązującego prawa status quo. Zacieki spowodowały nie tylko szkody w konstrukcji dachu, ale również przyczyniły się do uszkodzenia średniowiecznych mozaik i fresków.
Zgoda na podjęcie prac remontowych została podpisana przez patriarchę grecko-prawosławnego, kustosza Ziemi Świętej oraz pełnomocnika patriarchy ormiańskiego. Przy podpisaniu byli obecni przedstawiciele Niezależnego Rządu Autonomii Palestyńskiej. Duże zasługi w doprowadzeniu do podpisania porozumienia ma prezydent Mahmoud Abbas, który – jak podała agencja France Press – przeznaczył z narodowego funduszu milion dolarów na pierwszy etap projektu renowacji bazyliki Narodzenia w Betlejem.
Na początku października cała bazylika została wypełniona rusztowaniami, pozwalającymi ekipie specjalistów na zrobienie dokładnych pomiarów i badań całego kompleksu. Przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń poznali oni każdy element bizantyńskiej bazyliki ukryty nawet pod tynkami lub posadzką. Prace badawcze w bazylice dobiegły końca, ale na kompleksowy raport ekspertów trzeba będzie poczekać aż do 15 marca 2011 roku. Można już dzisiaj jednak przewidzieć, iż naukowy raport specjalistów wykaże potrzebę renowacji nie tylko dachu bizantyńskiej bazyliki, lecz również mozaik, fresków, struktury kamiennych murów i drewnianych elementów. Pochodząca z VI wieku bazylika jest jedną z niewielu podobnych budowli na świecie, które nadal służą do celów kultu. Jeden z ekspertów powiedział, że bizantyńska bazylika przetrwała już 14 wieków i mogłaby istnieć kolejne 14, gdyby nie tłumy pielgrzymów i turystów, którzy nawiedzają to miejsce. W ostatnich dwóch latach liczbę zwiedzających szacuje się na około dwa i pół miliona rocznie. Wydzielana przez osoby wilgoć, dwutlenek węgla oraz ciężar wchodzących codziennie do świątyni ludzi stanowi poważne zagrożenie dla antycznej struktury kościoła.
Po podpisaniu historycznego porozumienia o. Pierbattista Pizzaballa, przełożony franciszkanów powiedział: „Jest to początek nowej koegzystencji trzech wspólnot w Betlejem. Ta antyczna i piękna bazylika była symbolem braku dialogu pomiędzy chrześcijanami. Teraz staje się miejscem, które świadczy, iż Kościoły potrafią się porozumieć”.
Podczas uroczystych nieszporów zapaliliśmy od oliwnej lampki płonącej w Grocie Narodzenia pierwszą świecę adwentowej korony. Niech jej blask będzie znakiem nadziei braterskiego dialogu pomiędzy wyznawcami Chrystusa oraz prawdziwego pokoju w Ziemi Świętej i na świecie.


o. dr Jerzy Kraj

drukuj