Spróbuj pomyśleć


Pobierz Pobierz

Szczęść Boże!

Aż 28% mieszkańców USA, czyli więcej, niż co czwarty Amerykanin zna kogoś, kto jest zakażony HIV lub znał kogoś, kto umarł na AIDS. Brytyjski portal worldsaidsday.org donosi triumfalnie, że w Zjednoczonym Królestwie dwa razy więcej ludzi ma HIV niż przed dziesięciu laty, a większość zakażonych HIV ma normalną oczekiwaną długość życia. Zadziwiająca to enuncjacja. Właśnie Ośrodki Zwalczania Chorób, CDC Atlanta, Georgia, podały, że zakażeni HIV pacjenci płci męskiej umierają w wieku 51 lat, pacjenci z HIV płci żeńskiej – żyją o rok krócej, umierają w wieku lat 50. Nawet w stosunku do oczekiwanej długości życia Amerykanów urodzonych w 1965 r. (odpowiednio 67 i 74 lata) oznacza to, że obecnie wirus wywołujący AIDS skraca życie Amerykanów o 16 lat, Amerykanek – o 24 lata. Owszem, nie wolno pominąć faktu, że w stosunku do roku 1987 nastąpiło wydłużenie życia ludzi zakażonych HIV odpowiednio o 34% i 41%, ale też trzeba zapytać, za jaką cenę medycyna odnotowała niewątpliwy postęp w tej dziedzinie. Standardowa terapia antyretrowirusowa składa się z kombinacji, co najmniej trzech leków antyretrowirusowych, które należy przyjmować codziennie do końca życia. Niektóre, także te, które WHO zaleca podawać noworodkom od 14 dnia życia i małym dzieciom do trzeciego roku życia zawierają 42% alkoholu etylowego, inne przeznaczone dla dzieci o masie ciała powyżej 10 kg muszą być przyjmowane w całości, nie wolno ich dzielić, kruszyć, rozpuszczać. Objawy uboczne leków hamujących postępy zakażenia HIV bywają bardzo ciężkie, nakładają się na coraz to bardziej nasilone objawy zakażenia HIV, chorób będących następstwem tego zakażenia i wszelkich innych. Znany z publikacji, także internetowych, wymysł pod nazwą „zdrowe życie ludzi żyjących z HIV” okraszony zdjęciami rozradowanych kwitnącym zdrowiem dzieci, kobiet i mężczyzn, jest obrzydliwym szyderstwem z ludzkiego cierpienia. Tak reklamę beztroskiego życia z HIV oceniają sami chorzy i ich bliscy. Także ci, których cierpliwie wspiera profesjonalna opieka medyczna i psychologiczna, włącznie ze zmienianiem leków najbardziej toksycznych na tolerowane lepiej przez pacjenta, podawaniem osłon, intensywnym umacnianiem woli walki z chorobą i toksycznością leków.

Według wytycznych WHO z września 2015r. leki te należy także przyjmować profilaktycznie. W 2012 r. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków, FDA, zatwierdził tenofovir + emtricitabine (TDF/FTC, nazwa handlowa Truvada) do stosowania w przedeskpozycyjnej profilaktyce u dorosłych. W oparciu o wyniki czterech spośród sześciu badań klinicznych uznano, że kiedy jest przyjmowana stale, Truvada wykazuje wysoki poziom ochrony przed HIV. Stale, tzn. bez przerw. Nawet jedno- lub kilkudniowych. Warunkiem otrzymania recepty na refundowaną profilaktykę AIDS jest negatywny wynik badania na HIV przed rozpoczęciem pobierania leków i powtarzanie testów, co trzy miesiące.

Według władz USA stale powinien przyjmować Truvadę, każdy, kto:

* aktualnie jest w związku z osobą zakażoną HIV;

* aktualnie jest w związku niegwarantującym wzajemnej wierności, z taką osobą, która badana niedawno okazała się seronegatywna, ale

* jest homo lub biseksualistą, który miał kontakt seksualny bez środka zaporowego lub miał rozpoznane zakażenie weneryczne w ciągu ostatnich sześciu miesięcy;

* jest osobą heteroseksualną, która nie stosuje regularnie środków zaporowych w kontaktach z osobami zagrożonymi zakażeniem HIV (np. wstrzykującymi sobie narkotyki lub z biseksualnymi mężczyznami o nieznanym statusie HIV)

* jest osobą, która wstrzykiwała sobie narkotyki wspólnym sprzętem lub uczestniczyła w programie terapeutycznym przeznaczonym dla narkomanów wstrzykujących sobie narkotyki.

Charakteryzująca się silną toksycznością Truvada ma również chronić seronegatywną osobę wchodzącą w skład pary HIV+/HIV- starającej się o dziecko.

Władze amerykańskie informują, że profilaktyka przedekspozycyjna HIV jest mocnym narzędziem zapobiegania HIV, ale też nie ukrywają, że w przypadku osób aktywnych seksualnie żadna strategia prewencji nie jest w 100% skuteczna. Dlatego osoby decydujące się na profilaktykę przedekspozycyjną powinny pamiętać o innych skutecznych strategiach prewencji HIV, do których należy:

* stosowanie środków zaporowych stale i właściwie;

* poddawanie się wraz z osobami z kontaktu badaniu na HIV;

* poddawanie się wraz z osobami z kontaktu badaniu na inne choroby weneryczne;

* wybieranie mniej ryzykownych zachowań seksualnych, takich jak pewne penetracyjne.

Do reklamy Truvady włączył się w tym tygodniu New York Times, narzekając, że jej producent – Gilead Sciences Inc. nie reklamuje tej profilaktyki. Bez wątpienia ze strachu przed utratą dochodów z podawania leku już zakażonym. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych w roku 2014 przyniosła koncernowi 1,79 miliarda dolarów zysku. Jest oczywiste, że masowe stosowanie Truvady w profilaktyce wytrąci tę broń z rąk lekarzy. Lekooporność HIV na składnik Truvady emtricitabine (FTC) była odnotowana już podczas pierwszych badań nad jej zastosowaniem profilaktycznym. Gilead ma dużo do stracenia. FTC jest komponentą czteroskładnikowego preparatu Stribild, który na amerykański rynek wkroczył z ceną 28 000 dolarów za rok terapii, a także pięcioskładnikowego preparatu Genvoya. Komisja Europejska 24. września br. dopuściła lek Genvoya ze wskazaniem do leczenia dorosłych i dorastającej młodzieży w wieku lat 12 i więcej z wagą ciała, co najmniej 35 kg. W Światowym Dniu Walki z AIDS warto pokusić się o refleksję, że część tych dzieci to ofiary braku hamulców przynajmniej jednego z rodziców, ale cała reszta będzie zmuszona do korzystania z toksycznej terapii z powodu ataku zwyrodnialca lub zaniedbań sanitarno-higienicznych w zakładach opieki zdrowotnej, tatuażu, fryzjerskich itp. oraz dopuszczenia do obrotu krwi i produktów krwiopochodnych zawierających zakaźną dawkę HIV.

Słuchaczy Radia Maryja i Państwa bliskich pozdrawia dr Zbigniew Hałat, lekarz medycyny specjalista epidemiolog.

Z Panem Bogiem

(Poza nagraniem: rozszerzenia przekraczające pojemność czasową radiowego felietonu znajdą Państwo na stronie zawierającej teksty felietonów od roku 2005 portalu halat.pl ; tamże przypisy, odnośniki i ilustracje.)

drukuj