Porady kulinarne


Pobierz Pobierz

Zupa benedyktyńska

Składniki:

– 2 litry wody
– 2 filety rybne (np. z dorsza, mintaja, karpia)
– 2 ziemniaki
– 1 marchewka
– 1 pietruszka
– 1 mały seler
– duża cebula
– czerwona lub żółta papryka słodka
– pomidor
– 2 łyżki mąki orkiszowej lub pszennej
– 2 listki laurowe
– 4 ziarenka ziela angielskiego
– 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego
– pół łyżeczki kardamonu
– sól, pieprz do smaku
– 2 łyżeczki zielonej pietruszki

Przygotowanie:

Do gotującej wody wrzucamy filety rybne. Po 10 minutach od zagotowania trzeba wyjąć je łyżką na talerz i gdy ostygną dokładnie oczyścić z ości oraz pokroić na drobne kawałki. Do wywaru po rybie wrzucamy pokrojone w kostkę lub „na zapałkę” marchew, seler, ziemniaki, pietruszkę i gotujemy na małym ogniu. Pokrojoną w kostkę cebulę należ zeszklić na patelni dodając pokrojoną paprykę i pomidor. Gdy całość się podsmaży oprószamy to mąką i dodajemy do wywaru. Zupę doprawiamy przyprawami (sól, kardamon, ziele angielskie, czosnek) i wkładamy kawałki ryby. Gotujemy pod przykryciem. Na koniec doprawić zupę pieprzem i zieloną pietruszką.


Mintaj w fasoli


Składniki:

– pół kg fasoli białej
– 1 kg mrożonego lub świeżego mintaja lub innej białej ryby
– 3 łyżki mąki pszennej lub orkiszowej
– 3 cebule
– 3 ząbki czosnku
– 20 dag świeżych pomidorów (mogą być też mrożone, albo w formie przecieru)
– pół szklanki białego wina lub pół szklanki wywaru z warzyw
– przyprawy: listek laurowy, sól, pieprz, 1 łyżeczka kminku, pół łyżeczki tymianku, 2 łyżki posiekanej zielonej pietruszki

Przygotowanie:

Fasolę zalać wrzącą wodą na 10 minut. Po tym czasie odcedzić ją z wody i zalać zimną wodą. Moczyć przez kilka godzin, najlepiej przez noc. Gdy fasola napęcznieje to gotujemy ją w tej samej wodzie dodając łyżeczkę kminku. Trzeba pilnować, by fasola się nie rozgotowała, ale musi być miękka. Cebulę i czosnek kroimy w kosteczkę, wrzucamy na rozgrzany olej by się zeszkliły. Dodajemy następnie pomidory, tymianek, listek laurowy i podlewamy wywarem z warzyw (bądź białym winem). Chwilę poddusić, wlać do fasoli i przyprawić do smaku solą, pieprzem i zieloną pietruszką. Rybę pokroić na równe porcje, posolić, popieprzyć, oprószyć mąką i obsmażyć na oleju. Usmażoną rybę położyć na półmisku a obok wyłożyć fasolkę.


Oponki pieczone


Składniki:

– pół kg białego sera
– 60 dag mąki
– 3 szklanki cukru
– 2 całe jajka
– pół szklanki gęstej śmietany
– 1 mała łyżeczka sody
– szczypta soli
– 5 dag drożdży
– pół szklanki mleka
– 1 łyżka cukru
– 2 łyżki mąki

Przygotowanie:

Mąkę i ser wsypujemy do miski i dodajemy przygotowany wcześniej rozczyn z drożdży (drożdże, mleko, cukier i mąka). Do tego dodajemy cukier, jajka, śmietanę, łyżeczkę sody. Całość bardzo dokładnie wymieszać. W razie gdyby masa była za gęsta, można dolać więcej śmietany. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Później ciasto wykładamy na stolnicę, szklaną wykrawamy porce na kulki. Kieliszkiem wykrawamy w każdej kulce dziurkę, by miały formę oponki bądź grubego obwarzanka. Oponki układamy w wyłożonych papierem brytfankach i zostawiamy by jeszcze podrosły, a na koniec smarujemy je rozbitym jajkiem i pieczemy.


Pączki pieczone


Składniki:

– 1 kg mąki
– 2 szklanki mleka
– 10 żółtek
– szklanka cukru
– rozczyn z drożdży

Przygotowanie:

Żółtka miksujemy z cukrem i dodajemy mąki. Przygotowujemy rozczyn z drożdży (składniki: szklanka mleka, 10 dag drożdży, 1 łyżka cukru, 1 szklanka mąki), który po wyrośnięciu dodajemy do mąki i żółtek. Dokładnie wyrabiamy dolewając mleko. Ciasto nie może być za gęste ani za rzadkie. Po dokładnym wyrobieniu odstawiamy je do wyrośnięcia, a następnie wykrawamy pączki. Pieczemy je w wyłożonych papierem brytfankach.

drukuj