fot. Bartłomiej Nowakowski / WSKSiM

„Zrozumieć Media” – warsztaty WSKSiM w Częstochowie

„Zrozumieć Media” – pod tym hasłem dziś w auli o. Kordeckiego na Jasnej Górze odbyły się warsztaty edukacyjne. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 uczniów ze szkół średnich, a także z III klas gimnazjum. Warsztaty zorganizowano na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Warsztaty adresowane są do lokalnej młodzieży gimnazjalnej i jej nauczycieli.  Redaktorzy Radia Maryja i TV Trwam, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności oraz profesjonalny sprzęt przybliżają zebranym zasady funkcjonowania mediów, wyjaśniają też zagrożenia, które niesie za sobą ich nieprawidłowe kreowanie.

Tematyka warsztatów skupia się, m.in. na zagrożeniach, jakie wynikają z manipulacji telewizyjnej, radiowej czy prasowej – zaznaczył o. Marcin Krupa CSsR, koordynator warsztatów.

 – Warsztaty odbywają się w trzech etapach. Pracownicy TV Trwam, Radia Maryja, a także WSKSiM w Toruniu przybliżają młodym ludziom sposób działania mediów, tym czym media są i kim powinien być dziennikarz oraz to, jak wielkim i ważnym narzędziem w życiu dzisiejszego człowieka są media typu telewizja, radio, prasa czy internet – powiedział o. Marcin Krupa CSsR.

Ks. Paweł Otręba z liceum katolickiego w Wieluniu podkreślał, że takie warsztaty są okazją do tego, by młodzież zrozumiała, co jest istotą pracy dziennikarza, wskazywał tutaj na dziennikarską służbę prawdzie.

Bardzo często aspekt służby prawdzie jest pomijany. Młodzież ma świadomość pracy, ale ucieka to, co jest jej istotą, czyli służba prawdzie. Podczas tych warsztatów młodzi ludzie mają doskonałą okazję, aby tego doświadczyć – zwrócił uwagę ks. Paweł Otręba.

Młodzież w dzisiejszych czasach bardzo trudno czymkolwiek zainteresować, a skoro na warsztatach widać taki entuzjazm to znaczy, że to dobry sposób dotarcia do młodych ludzi – podkreślił ks. Marek Madej, jeden z opiekunów duchowych.

Myślę, że to, co młodzież mogła zobaczyć i czego była świadkiem napawa optymizmem dlatego, że mieli możliwość porównania tego, co jest prawdą, a co fałszem. W szkole staramy się przede wszystkim uczyć odróżniania dobra i zła. Dzisiaj ten świat jest tak zakłamany i dobro przenika ze złem, że chyba to jest największy problem młodych ludzi; żeby wiedzieć, co jest faktycznie dobrem, a co złem. Te warsztaty pokazują, że media mogą ukazywać prawdę, ale mogą też tę prawdę zakłamywać. Jakże istotne jest, abyśmy umieli wybierać i to dostrzegać – zaznaczył ks. Marek Madej.

Kolejne warsztaty edukacyjne z cyklu „Zrozumieć media” odbędą się w Bolesławcu, Lubaniu oraz w Gdyni. Na początku przyszłego roku młodzież spotka się również w Ostrołęce.

 

 

 RIRM

drukuj