Zmarł ks. kard. Joachim Meisner

Zmarł dziś były arcybiskup Kolonii ks. kard. Joachim Meisner. Miał 83 lata. Przez 25 lat stał na czele największej niemieckiej diecezji w Kolonii.

Ks. kard. Joachim Meisner święcenia kapłańskie otrzymał w 1962 r., a 13 lat później otrzymał sakrę biskupią. W 1980 r. objął stanowisko biskupa Berlina. W 1988 r. został przeniesiony do Kolonii. Utrzymywał bliskie kontakty z papieżami: Janem Pawłem II i Benedyktem XVI.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, wykładowca WSKSiM, stwierdził, że ks. kard. Meisner zostanie zapamiętany szczególnie przez swoje zaangażowanie w obronę nauki Kościoła.

Z punku widzenia kościelnego ks. Kardynała zapamiętamy dzięki ogromnemu zaangażowaniu w obronie ortodoksji nauczania moralnego Kościoła. Ks. kard. Meisner był jednym z sygnatariuszy listu czterech kardynałów do papieża Franciszka umotywowanego prośbą o wyjaśnienie wątpliwości związanych z adhortacją „Amoris Laetitia”. Jego postawa, podobnie, jak pozostałych sygnatariuszy, a więc ks. kard. Burke, ks. kard. Brandmullera, ks. kard. Caffarry, jest – moim zdaniem – przykładem niezwykłego świadectwa odwagi i mądrości – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Ks. kard. Joachim Meisner pochodził z Wrocławia. Wraz z rodziną uciekł w 1945 r. do NRD przed zbliżającą się Armią Czerwoną.

Katolicki Uniwersytet Lubelski odznaczył go tytułem doktora honoris causa. W 2014 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl