fot. wikipedia.org

Niemcy: Zmarł ks. kard. Joachim Meisner

Były arcybiskup Kolonii, ks. kard. Joachim Meisner zmarł w środę podczas urlopu w Bad Fuessing w wieku 83 lat – podała rozgłośnia katolicka Koelner Domradio. Pochodzący z Wrocławia Joachim Meisner stał przez 25 lat na czele największej niemieckiej diecezji.

Ks. kard. Joachim Meisner utrzymywał bliskie kontakty z papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Uważany był za najbardziej wpływowego przedstawiciela konserwatywnego skrzydła Kościoła katolickiego w Niemczech. Krytycznie oceniał reformy papieża Franciszka i miał krytyczny stosunek do imigrantów.

Urodził się 25 grudnia 1933 roku w niemieckim wówczas Wrocławiu. Jego ojciec zginął podczas wojny. Rodzina przyszłego kardynała uciekła w 1945 roku przed Armią Czerwoną na Zachód i osiedliła się w Turyngii, w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Studiował filozofię i teologię w Erfurcie, a w 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Trzynaście lat później został nominowany na biskupa Erfurtu/Meiningen. W 1980 roku objął stanowisko biskupa Berlina.

Niemiecki hierarcha nie krył krytycyzmu wobec komunistycznego systemu Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Domradio podkreśla, że przez całe swoje życie zabiegał o pojednanie z narodami w Europie Środkowej: Polakami, Czechami i Słowakami, ponadto pełnił funkcje szefa podkomisji Episkopatu Niemiec do spraw Europy Środkowej i Wschodniej. Był przewodniczącym charytatywnej organizacji kościelnej Renovabis specjalizującej się w pomocy mieszkańcom krajów wschodnioeuropejskich.

Purpurat został w 1988 roku arcybiskupem metropolitą Kolonii. Przez 25 lat stał na czele najstarszej i najbogatszej diecezji na świecie, liczącej prawie 2,1 miliona wiernych. W 2014 roku odszedł na emeryturę.

Ks. kard. Meisner miał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, był ponadto obywatelem honorowym Trzebnicy. Otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

PAP/RIRM

drukuj