fot. flickr.com

Niemcy: zatrzymano kobietę związaną z IS, wydaloną z Turcji

Niemiecka obywatel, podejrzana o przynależność do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) i wydalona z Turcji, została zatrzymana w piątek, gdy tylko przybyła do kraju – poinformowały w sobotę źródła w niemieckim wymiarze sprawiedliwości.

Nasim A., wydalona w piątek z Turcji z drugą kobietą, została zatrzymana na lotnisku we Frankfurcie – przekazał prokurator federalny w Karlsruhe.

Oskarża on kobietę o to, że pod koniec 2014 r. wyjechała do Syrii, żeby zamieszkać na obszarze kontrolowanym przez organizację terrorystyczną Państwo Islamskie.

Na początku 2015 r. zgodnie z obrządkiem islamskim poślubiła bojownika IS i zamieszkała z nim w Iraku. Podejrzana prowadziła dom przejęty przez IS, aby jej mąż był w pełni do dyspozycji tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej – podaje agencja AFP. Nasim otrzymywała za to miesięcznie od IS około 100 dolarów w gotówce; kobieta posiadała karabin Kałasznikowa.

Później para przeniosła się do Syrii, gdzie na początku 2019 r. Nasim została aresztowana przez kurdyjskie siły bezpieczeństwa i przetrzymywana w obozie w północno-wschodniej Syrii.

W sobotę sąd federalny ma zdecydować o ewentualnym wydaniu nakazu aresztowania i tymczasowego aresztowania kobiety.

W czwartek po przyjeździe do Berlina zatrzymano wydalonego z Turcji wraz z rodziną salafitę o podwójnym, irackim i niemieckim obywatelstwie, podejrzewanego o to, że na wiosnę 2019 roku usiłował dostać się do Syrii. Mężczyzna znany był niemieckim służbom bezpieczeństwa z powodu podejrzeń o powiązania ze środowiskami salafickimi (konserwatywny odłam islamu). Według federalnego resortu spraw wewnętrznych zatrzymany, który pochodzi z Dolnej Saksonii, nie należał do IS.

W poniedziałek Turcja poinformowała o rozpoczęciu odsyłania bojowników IS do ich krajów.

Według tureckiego nadawcy państwowego TRT Haber Turcja zamierza odesłać ok. 2,5 tys. bojowników, w tym większość do krajów UE. Jak dodano, w 12 ośrodkach deportacyjnych w Turcji przebywa obecnie 813 dżihadystów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl