fot. pixabay.com

Turcja: we wtorek debata w parlamencie nad kandydaturą Szwecji do NATO

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ma we wtorek debatować nad kandydaturą Szwecji do NATO – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

„Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, która ma większość w parlamencie wraz ze swoim koalicjantem, będzie dążyć do uzyskania zgody parlamentu na ratyfikację długo oczekiwanego członkostwa Szwecji w NATO” – powiedział agencji urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Turecka zgoda pozostawiłaby Węgry jako ostatnią przeszkodę na drodze Szwecji do Sojuszu – dodano.

Komisja spraw zagranicznych parlamentu Turcji 26 grudnia ub.r. poparła ratyfikację protokołu o przyjęciu Szwecji do NATO. Wniosek musi być teraz przegłosowany w 600-osobowym parlamencie, w którym większość ma rządzący sojusz prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Następnie prezydent będzie musiał podpisać ustawę.

Turcja przez miesiące blokowała akcesję Szwecji, podkreślając, że Sztokholm powinien robić więcej, by rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego. Szwecja wraz z Finlandią złożyły wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku pod wpływem ataku Rosji na Ukrainę. Finlandia została przyjęta do Sojuszu w kwietniu 2023 r.

Turcja i Węgry utrzymują przyjazne stosunki z Rosją, a ich przywódcy, Recep Tayyip Erdogan i Viktor Orban – z Władimirem Putinem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl