PAP/EPA

XII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę

Dziś odbędzie się XII Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę pod hasłem „Kieruj się wiarą na drodze”. Opiece Maryi oddani zostaną nie tylko kierowcy, ale także rowerzyści, piesi i uczestnicy ruchu drogowego. Zaprezentowana zostanie także wystawa „Z Ewangelią na krańce świata”.

Ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców, podkreśla że hasło pielgrzymki wiąże się z trwającym Rokiem Wiary.

– Poprzez hasło tej pielgrzymki odnoszące się do Roku Wiary – „Kieruj się wiarą na drodze” – chcemy przypomnieć i zachęcić wszystkich ludzi wierzących do tego, aby wiara przypominała im o tym, że trzeba jeździć ostrożnie i bezpiecznie. Szanować przepisy, szanować drugiego człowieka na drodze. Wiem, że wielu kierowców się do tego stosuje i kieruje się wiarą na drodze, ale trzeba o tym przypominać; trzeba do tego zachęcać – powiedział krajowy duszpasterz kierowców.

Ks. Midura dodał także, że ryzykowna jazda samochodem jest grzechem przeciwko piątemu przykazaniu. Ten fakt podkreśla też Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które wystosowało w tym roku apel, w którym czytamy: „Jest skandalem, aby w naszej Ojczyźnie, gdzie jest tylu wierzących i praktykujących chrześcijan dochodziło tak często do łamania prawa i przepisów ruchu drogowego, a przez to tylu ludzi, szczególnie młodych, odchodziło z tego świata nagle, nieprzygotowanych na spotkanie z Bogiem. Przykazanie „nie zabijaj” odnosi się też do kierowców. Jednoznaczny wyraz dał temu już Papież Jan XXIII w słowach: „Każdy, kto nie stosuje się do przepisów drogowych, gwałci Prawo Boskie, które zakazuje samobójstw i zabijania”.

Pielgrzymka kierowców będzie połączona z podziękowaniem misjonarzy dla stowarzyszenia MIVA Polska, które zajmuje się niesieniem pomocy misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu do celów misyjnych.

– Ta modlitwa to także wdzięczność misjonarzy dla polskich kierowców, bo płynie od nich wielka pomoc poprzez MIVA Polska. Dlatego też w Częstochowie zostanie pokazana wystawa przygotowana przez MIVA Polska pod nazwą: „Z Ewangelią na krańce świata”. Będzie to zaprezentowanie dorobku MIVA Polska przez te lata jak niesiemy pomoc polskim misjonarzom, a więc cała gama pojazdów misyjnych z różnych miejsc; piękne, kolorowe zdjęcia nadesłane przez misjonarzy w podziękowaniu za pomoc MIVA Polska – powiedział ks. dr Marian Midura zapraszając do obejrzenia wystawy.

Program XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę:

10.04. Piątek

Godz. 21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem kierowców i misjonarzy

11.04. Sobota

Godz. 11.00 – Uroczysta Msza św. w intencji kierowców przed cudownym obrazem Jasnogórskiej Pani. Przewodniczy Bp Jerzy Mazur przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, koncelebrują Misjonarze z różnych stron świata.

Po mszy:

-Zawierzenie kierowców Pani Jasnogórskiej i św. Krzysztofowi

-Błogosławieństwo Kierowców i poświęcenie pojazdów wokół Jasnej Góry

Godz. 13.30 – Droga Krzyżowa w intencji wszystkich co zginęli na drogach

Od godz. 8.00 w sali Ojca Kordeckiego do obejrzenia wystawa: „Z Ewangelią na krańce świata” przygotowana przez MIVA Polska

Wypowiedź ks. dr Mariana Midury, krajowego duszpasterza kierowców

Audio MP3
Pobierz

RIRM

 

drukuj