Pielgrzymka przedstawicieli służby zdrowia na Jasnej Górze

Około pięciu tysięcy osób zgromadziła 93. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasnej Górze. Spotkali się na niej m.in. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i ratownicy medyczni. Fundamentem etyki lekarskiej jest ukierunkowanie na dobro pacjenta – mówili księża biskupi.

W pielgrzymce uczestniczył m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który jest z zawodu lekarzem chirurgiem. Razem z pielgrzymami modlił się ks. bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Episkopacie i członek Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia.

„Mamy świadomość, że prawdziwa reforma służby zdrowia nie dokona się bez reformy nas samych, bez pogłębionej refleksji nad istotą naszego powołania i sposobu jego realizacji (…). Pragniemy modlić się o chrześcijańską postawę w swojej pracy, o sumienność w pełnieniu obowiązków, o szanowanie godności drugiego człowieka, ale także w intencji troski o ochronę życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, o czyste sumienie dla właściwego rozwiązywania trudnych problemów dnia codziennego, o życie zgodne z Bożymi przykazaniami” powiedział ks. bp Stefan Regmunt.

Ks. bp przypomniał, że polska służba zdrowia od lat boryka się ze zbyt małą liczbą personelu medycznego.

„Starsze pokolenie odchodzi na emeryturę, a młodzi widząc, jak trudna jest to praca, wybierają inną drogę zawodową dla zapewnienia sobie spokojnej przyszłości” – mówił przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Episkopacie.

Najważniejszym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św. odprawiana na jasnogórskim szczycie. Ksiądz biskup Wiesław Szlachetka z Gdańska podkreślił w homilii, że przedstawiciele służby zdrowia pomagają ludziom od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a „ukierunkowanie na obiektywne dobro pacjenta stanowi fundament etyki lekarskiej”.

„Ale dzisiaj można zaobserwować próby włączania działań niemedycznych, czyli takich, które nie są związane z lecznictwem, w zakres działań medycznych. I tu dochodzi do moralnego konfliktu. Podejmowane są próby włączenia do działań medycznych np. aborcji, eutanazji, procedur in vitro (…), antykoncepcji i innych działań, które działaniami medycznymi z natury nie są, gdyż zawsze pod jakimś względem godzą w życie” – zaznaczył ksiądz biskup.

Jak przekonywał, „sprzeciw sumienia chroni misję lekarza, posługę medyczną, stoi również na straży godności osoby pacjenta, bo jest to sprzeciw motywowany prawdziwą troską o jego obiektywne dobro”.

Przedstawiciele służby zdrowia byli jedną z kilku grup pielgrzymów, którzy w sobotę i niedzielę modlili się na Jasnej Górze. Do częstochowskiego sanktuarium pielgrzymowali także m.in. przedstawiciele samorządów terytorialnych, honorowi dawcy krwi i przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl