fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wyruszyła 42. Pielgrzymka Piesza z Lublina na Jasną Górę

42. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś z Lublina. Tegoroczna pielgrzymka z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa ma charakter sztafety – każdego dnia na szlaku wędrować będą inni pielgrzymi.

Lubelskiej Pielgrzymce towarzyszy w tym roku hasło „Soli Deo” (Samemu Bogu). Ten cytat z Pisma Świętego wybrał na zawołanie biskupie ks. kard. Stefan Wyszyński, który w latach 1946-48 był biskupem diecezjalnym lubelskim.

Ks. abp Stanisław Budzik podczas rozpoczynającej pielgrzymkę Mszy św. w archikatedrze lubelskiej przypomniał o posłudze ks. kard. Wyszyńskiego w Lublinie i archidiecezji lubelskiej.

„Były to trudne czasy. Wojna pozostawiła wielkie spustoszenia materialne i duchowe. Katedra była po części zniszczona. Ksiądz biskup Wyszyński z wielką troską i zapałem przystąpił do odbudowy. Wizytował parafie, odnawiał struktury duszpasterstwa. Tutaj, na ziemi lubelskiej, przygotowywał się do tych wielkich zadań, jakie go czekały w ojczyźnie i Kościele powszechnym” – powiedział ks. abp Budzik.

Metropolita lubelski podkreślił, że pielgrzymi wyruszają na Jasną Górę „aby wpatrywać się piękno duchowe Maryi i razem z nią podążać na spotkanie z Bogiem”.

„Niech waszym przewodnikiem będzie czcigodny Sługa Boży, wkrótce Błogosławiony, ks. kard. Stefan Wyszyński. On w tej katedrze pełnił posługę biskupa, tu sprawował eucharystyczną ofiarę, tu udzielał święceń kapłańskich. On wszystko postawił w swoim życiu na Maryję, a w swoim herbie, który wciąż przemawia do nas z frontonu naszej archikatedry, zapisał <<Soli Deo>>, samemu Bogu” – mówił ks. abp Budzik.

Tegoroczna pielgrzymka z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa  została zorganizowana w innej niż dotychczas formie, z ograniczeniami dotyczącymi m.in. liczby pielgrzymów.

Przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak powiedział, że w tegorocznej pielgrzymce łącznie weźmie udział maksymalnie 1,1 tys. osób. W poprzednich latach liczba pielgrzymów przewyższała dwa tysiące.

„Bardzo się cieszę że w dobie epidemii, związanych z nią ograniczeń i obostrzeń sanitarnych udało się tę pielgrzymkę zorganizować. Bardzo nam zależało, aby pielgrzymka wyruszyła, choćby w zmienionej, ograniczonej formie” – powiedział ks. Ładniak.

Tegoroczna Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę będzie miała charakter sztafety – każdego dnia pielgrzymować będą inni pątnicy. Będą oni każdego dnia przywożeni autokarami na szlak, a po przejściu wyznaczonej na dany dzień trasy, będą odwożeni z powrotem, do domów. Zgodnie z rekomendacjami sanepidu w trasę jednocześnie może wyjść 150 osób – pielgrzymi będą szli w trzech grupach, po 50 osób w każdej.

W trakcie marszu pątników obowiązuje reżim sanitarny, m.in. każdy indywidualnie musi zabezpieczyć sobie posiłek na cały dzień, czy środki dezynfekcyjne, nie będzie możliwości robienia zakupów na trasie ani też nocowania po trasie, nawet u znajomych czy rodziny. Każdego dnia przed wyjazdem na szlak pątnicy będą mieli mierzoną temperaturę.

Tegoroczna pielgrzymka będzie też o jeden dzień krótsza niż w latach poprzednich (wyruszyła dzień później nie zwykle), co spowodowało też konieczność skorygowania tras marszu, zwłaszcza w pierwszych dniach pielgrzymowania. Każdego dnia trasa liczy średnio ok. 25-30 km. Do Częstochowy pątnicy mają dotrzeć 14 sierpnia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl