fot. PAP/Art Service 2

Wspomnienie św. Stanisława – patrona Polski

W niedzielę obchodziliśmy uroczystość ku czci świętego Stanisława, biskupa i męczennika. W Krakowie przeszła procesja poświęcona świętemu – jednemu z patronów Polski. Jej trasa biegła z Wawelu na Skałkę.

Krakowska tradycja obchodów wspomnienia św. Stanisława sięga XIII wieku. Procesja, niosąc relikwie, figurki i obrazy polskich świętych, głównie świętego Stanisława, przechodzi drogą prowadzącą od Wawelu na Skałkę. Następnie przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci sprawowana jest uroczysta Msza święta.

Musimy ciągle uczyć się moralnego postępowania, nie możemy godzić się na poniżanie innych, należy odwoływać się do ludzkiej solidarności – to przesłanie, które płynie ze słów, jakie w czasie tegorocznego wspomnienia św. Stanisława wypowiedział do wiernych ks. abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

– Popatrzmy, ileż dobra, ile międzyludzkiej solidarności objawiło się w dniach, które upływają od 24 lutego, gdy sąsiednia Ukraina została barbarzyńsko zaatakowana przez rosyjskiego najeźdźcę – zaznaczył duchowny.

Kapłan podkreślał, że „jest w nas solidarność, poczucie dobra i umiejętność oddzielania go od zła (…) To jest solidarność, która wypływa z miłości”. Dodał, że musimy być po stronie prawdy i uczciwości, być solidarnymi niezależnie od tego, kto rządzi w kraju.

– Dlatego niech mi będzie wolno powiedzieć z tego miejsca, że nie możemy się godzić na to, żeby w imię dziwnych interesów politycznych Polska – nasza ojczyzna – była poniżana, aby byli politycy, którzy drwią z biednych i domagają się kar finansowych dla naszego kraju – zwrócił uwagę ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

Kapłan zaznaczył, iż ci sami politycy cieszą się, gdy blokowane są, zwłaszcza w tych trudnych miesiącach, należne środki wsparcia. Wyznają oni zasadę „im gorzej, tym lepiej”.

Metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski, podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w procesji z Wawelu na Skałkę.

– Aby właśnie w miejscu męczeńskiej śmierci niezłomnego pasterza Kościoła krakowskiego modlić się wspólnie o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, Boże błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, Kościoła w Polsce, naszych rodzin i domów, nas wszystkich – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał, że św. Stanisław przeszedł do historii Polski „jako niezłomny obrońca moralnego ładu budowanego na Ewangelii”. To właśnie nasza moralność budzi w nas sprzeciw wobec brutalnej agresji na naszych wschodnich sąsiadów, ale także rodzi w nas potrzebę niesienia pomocy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl