PAP/EPA

Watykan: Papież Franciszek poświęcił Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi

Ojciec Święty Franciszek poświęcił Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Tego samego aktu w Fatimie dokonał papieski jałmużnik, ks. kard. Konrad Krajewski.

Świat woła o pokój. To wołanie w sposób szczególny popłynęło z Watykanu. W Bazylice Świętego Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka sprawowana była Eucharystia i nabożeństwo pokutne połączone z aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.  W homilii Papież podkreślił, że dziś, w tym trudnym czasie Bóg, tak jak do Maryi w dniu Zwiastowania, mówi do każdego z nas „nie lękaj się”.

– Ludzkie uspokojenia nie wystarczają, potrzebujemy obecności Boga, pewności Bożego przebaczenia, jedynego, które usuwa zło, łagodzi urazę, przywraca pokój w sercu. Powróćmy do Boga, do Jego przebaczenia – wskazał Papież.

W trakcie Liturgii pokutnej Ojciec Święty, zawierzając Maryi Ukrainę, przypomniał, że od ponad miesiąca kraj pogrążony jest w dramacie wojny.

– Niech Twoje matczyne dłonie będą ukojeniem dla tych, którzy cierpią i uciekają pod ciężarem bomb. Niech Twoje macierzyńskie objęcie pocieszy tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i swej ojczyzny – zaznaczył papież Franciszek.

Powierzając Sercu Matki Najświętszej Rosję Papież wołał o to, by zatrzymała ona swoje działania, poprzez które giną niewinni ludzie: dzieci, kobiety i osoby starsze.

– Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustała wojna  i zapewnij światu pokój – podkreślił Ojciec Święty.

O poświęcenie Rosji swojemu Niepokalanemu Sercu przed laty Matka Boża prosiła w Fatimie. Przestrzegała, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”. W piętek  w miejscu maryjnych objawień był papieski jałmużnik, ks. kard. Konrad Krajewski. Jako wysłannik papieża Franciszka  dokonał tego samego aktu poświęcenia Ukrainy i Rosji Sercu Maryi.

– Niech za Twoim pośrednictwem Boże Miłosierdzie rozleje się na ziemię i niech słodki rytm pokoju na nowo kształtuje nasze dni – mówił.

 

Na prośbę Papieża modlitwa o pokój popłynęła także z wielu miejsc świata. Wierni m.in. w Polsce gromadzili się w kościołach na Mszach św. i nabożeństwach. Adorowali także Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

TV Trwam News

drukuj