fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Patrzę na Krzyż, patrzę na Boga, On patrzy na mnie – to jest właśnie modlitwa

Prawdziwa modlitwa to taka, która odbywa się w tajemnicy sumienia, serca, nieprzenikniona, widzialna tylko dla Boga – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie.

Jak podkreślił papież Franciszek, wobec Boga nie można udawać. U podstaw modlitwy tkwi milczący dialog, jak wymiana spojrzeń między dwojgiem osób, które się miłują: człowiekiem a Bogiem – wskazał Biskup Rzymu.

W katechezie Ojciec Święty powrócił do rozważania modlitwy „Ojcze nasz”. Papież powiedział, że nie ma modlitwy wznoszonej do Boga, która nie byłaby modlitwą wspólnoty braci i sióstr.

Kontynuujemy nasze starania, by coraz lepiej nauczyć się modlić, tak jak nas nauczył Pan Jezus – zachęcał Biskup Rzymu.

– Patrzę na Krzyż, patrzę na Boga, On patrzy na mnie – to jest właśnie modlitwa. Nieraz ktoś się skarży: „brakuje mi słów”. Nie musisz mówić, patrz tylko, to jest piękna modlitwa. Pomimo że modlitwa ucznia jest całkowicie poufna, nigdy nie popada w ukazywanie przeżyć wewnętrznych. W tajemnicy swego sumienia chrześcijanin nie pozostawia świata za drzwiami swojego pokoju, ale niesie w swoim sercu ludzi i sytuacje – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek tradycyjnie pozdrowił też pielgrzymów z Polski i zachęcił Polaków do odmawiania Modlitwy Pańskiej.

– Rozważając przesłanie dzisiejszej katechezy, odmawiajcie często „Ojcze nasz”, cieszcie się bliskością Boga. Prosząc o chleb powszedni pamiętajcie nie tylko o sobie i bliskich, ale także o ludziach nieznanych, zagubionych, zapomnianych, żyjących gdzieś daleko, którzy może bardziej od was potrzebują dobra, pokoju ducha, sprawiedliwości, chleba i zrozumienia – podkreślił Ojciec Święty.

RIRM

drukuj