fot. twitter.com/JasnaGoraNews

W sierpniu na Jasną Górę dotrze blisko 150 pielgrzymek

145 pielgrzymek ma dotrzeć w sierpniu na Jasną Górę, łącznie do Częstochowy. Zgodnie z deklaracjami organizatorów – przyjdzie w nich, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze blisko 48 tys. osób.

Już tradycyjnie najwięcej pątników pojawi się w częstochowskim sanktuarium przed Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) i świętem Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).

Jak podał Urząd Miasta Częstochowy, według zapowiedzi organizatorów wśród najliczniejszych grup pątników w sierpniu będą należały: Piesza Pielgrzymka Kurii Diecezjalnej w Tarnowie (5 tys. osób), 310. Piesza Pielgrzymka Warszawska (3,5 tys.), pielgrzymka organizowana przez Kurię Diecezjalną Siedlecką (3 tys.), Pielgrzymka Piesza z Kościoła Akademickiego Św. Anny z Warszawy (2,5 tys.) i 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej (ponad 2 tys.).

Największej liczby pątników władze Częstochowy spodziewają się, jak co roku, 13 i 14 lipca tuż przed Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. To wtedy na Jasną Gorę dotrą m.in. pielgrzymi z Warszawy, Siedlec, z diecezji radomskiej, Kalisza, Szczecina czy Piły. Z kolei tuż przed 26 sierpnia, a więc świętem Matki Bożej Częstochowskiej, na Jasną Górę docierają przede wszystkim pątnicy z woj. śląskiego, ale także z Tarnowa, Łodzi, Włocławka i Wielunia.

Jak zaznacza częstochowski magistrat, dostępne statystyki sierpniowych pielgrzymek dotyczą tylko grup zorganizowanych, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy – z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Nie obejmuje pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymek i grup zorganizowanych przybywających do Częstochowy samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.

Jak wynika ze sprawozdania przedstawionego na początku roku przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, w ubiegłym roku częstochowskie sanktuarium odwiedziło niespełna milion pielgrzymów. Z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń było ich ponad czterokrotnie mniej niż w 2019 r. W całym 2020 r. do Częstochowy przybyło 120 ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, natomiast w okresie obostrzeń wiosennych i jesiennych związanych z pandemią, zorganizowano je z udziałem reprezentacji wiernych oraz w łączności z Jasną Górą przez media.

Piesze pielgrzymki, których według oficjalnych danych było w 2020 r. 160, wędrowały do Częstochowy albo w systemie sztafetowym, albo w grupach o ograniczonej liczbie pątników lub w formie reprezentacji kapłanów. Przybyło także wiele mniej licznych, rodzinnych i indywidualnych grup pieszych, niezgłaszanych w klasztorze. Do Częstochowy przybyło też 130 pielgrzymek rowerowych, 20 biegowych i pielgrzymka konna.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl