W drodze na ołtarze

Kalendarium procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Jana Pawła II

Rok 2005

2 kwietnia

W wigilię święta Miłosierdzia Bożego o godz. 21.37 na Watykanie umiera Ojciec Święty Jan Paweł II. Cały świat jakby zatrzymał się w miejscu, płacząc po stracie wielkiego Papieża, a zarazem wznosząc dziękczynne „Te Deum” za jego życie. W kolejnych dniach miliony osób oddały hołd Ojcu Świętemu, kłaniając się przed Jego trumną.


8 kwietnia


Na placu św. Piotra w Rzymie odbyła się Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem księdza kardynała Josepha Ratzingera, ówczesnego dziekana Kolegium Kardynalskiego, wybranego 11 dni później na Głowę Kościoła powszechnego – Papieża Benedykta XVI. Podczas pożegnalnej Eucharystii Lud Boży wyraził niezwykłą wolę „santo subito” – święty natychmiast.


9 maja


Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. José Saraiva Martins wydał reskrypt – dokument informujący, że Papież Benedykt XVI podjął decyzję o dyspensie dotyczącej pięcioletniego okresu oczekiwania na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.


13 maja


W święto Matki Bożej Fatimskiej, po 41 dniach od śmierci Jana Pawła II, w 24. rocznicę zamachu na Jego życie, a zarazem cudownego ocalenia, Ojciec Święty Benedykt XVI swoją decyzję o dyspensie oficjalnie ogłosił światu podczas spotkania z duchowieństwem w Bazylice św. Jana na Lateranie.


18 maja


Sporządzono edykt, który zawieszono w Wikariacie Rzymu oraz w krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej 3. Dokumentem wzywano wiernych do bezpośredniego przekazywania lub dostarczenia trybunałowi diecezjalnemu Wikariatu Rzymu wszelkich informacji przemawiających za świętością Jana Pawła II lub przeciw niej.


28 czerwca


W wigilię uroczystości

św. Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice św. Jana na Lateranie ks. kard. Camillo Ruini, wikariusz generalny Ojca Świętego Benedykta XVI dla diecezji rzymskiej, rozpoczął proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny umiłowanego Jana Pawła II.


4 listopada


W katedrze wawelskiej, w liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza, w dzień imienin Papieża Polaka, w Krakowie rozpoczęto dochodzenie kanoniczne dotyczące życia i heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II (Karola Wojtyły). Odbyła się pierwsza sesja ustanowionego w diecezji krakowskiej trybunału rogatoryjnego (pomocniczego), przesłuchującego świadków polskojęzycznych.

Rok 2006

29 stycznia

Ksiądz prałat Sławomir Oder, postulator procesu, w wypowiedzi dla radia RAI potwierdził wcześniej pojawiające się głosy, iż wybrano cud, który będzie badany w prowadzonym procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Sługi Bożego Jana Pawła II.

W marcu pojawiają się pierwsze nieoficjalne informacje, iż powołany zostanie trybunał kanoniczny, który zbada sprawę niewytłumaczalnego medycznie uzdrowienia francuskiej siostry zakonnej z choroby Parkinsona.

1 kwietnia

Po niespełna pięciu miesiącach krakowski trybunał rogatoryjny zakończył pracę. W królewskiej katedrze na Wawelu, w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II, odbyła się uroczysta ostatnia sesja trybunału rogatoryjnego.

Rok 2007

10 marca

Ksiądz kardynał Camillo Ruini oficjalnie ogłosił, potwierdzając tym samym wcześniej pojawiające się informacje, że w drugą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II, 2 kwietnia, zakończony zostanie etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Papieża Polaka.

23 marca

We Francji zamknięto proces „Super Miro”, dotyczący zbadania domniemanego cudu – uzdrowienia francuskiej siostry zakonnej z choroby Parkinsona za wstawiennictwem Sługi Bożego Jana Pawła II. Podobnie jak otwarcie procesu, jego zakończenie miało charakter tajny.

2 kwietnia

Zamknięcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Jana Pawła II na etapie diecezjalnym, sprawa zostanie przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

oprac. Małgorzata Bochenek

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl