Utwór upamiętniający ks. Popiełuszkę

W bazylice jasnogórskiej odbyło się prawykonanie mszy upamiętniającej zamordowanego 29 lat temu ks. Jerzego Popiełuszkę. Utwór zabrzmiał podczas liturgicznej inauguracji festiwalu muzyki sakralnej „Gaude Mater”.

„Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” powstała z okazji przypadającej w przyszłym roku 30. rocznicy śmierci księdza. Utwór napisał kompozytor i teoretyk muzyki Łukasz Urbaniak, a wykonały: chór Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego (przygotowany przez ks. Kazimierza Szymonika) oraz orkiestra „Nova et vetera” pod dyrekcją Michała Sławeckiego.

„Warto z wielką wdzięcznością i podziwem spojrzeć na dzieło młodego kompozytora, Łukasza Urbaniaka, który na rok przed zbliżającą się rocznicą śmierci ks. Jerzego, męczennika, chciał upamiętnić polskiego kapłana; tym bardziej, że żaden z kompozytorów nie podjął tego tematu w formie mszalnej” – powiedział podczas Eucharystii metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Podkreślił, że dzieło zostało skomponowane dla upamiętnienia błogosławionego ks. Popiełuszki, „który zginął w październiku 1984 r. w nurtach Wisły, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa”.

„Nie możemy zapomnieć zarówno jego troski o ludzi pracy, jak również troski o ludzi artyzmu, niesamowitego ducha wolności, który nie gdzie indziej jak w kościołach był dopuszczany do głosu i często jedynie tam słyszany” – dodał ks. abp Wacław Depo.

Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, fundamentem poświęconej ks. Popiełuszce mszy jest łaciński tekst liturgiczny, który determinuje formę utworu, przebieg dramaturgii poszczególnych części oraz ich charakter.

Msza zabrzmiała podczas liturgicznej inauguracji 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Rozpoczął się on w środę, jednak tradycyjnie w drugim dniu imprezy odbyła się inauguracja liturgiczna, czyli wykonanie utworu podczas mszy świętej.

Na program festiwalu składa się w sumie 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. „Gaude Mater” to największy obecnie w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. W tym roku po raz pierwszy ta mająca ponad 20-letnią tradycję impreza odbywa się nie tylko w Częstochowie, ale także w innych miastach.

Od 1 do 5 maja zaplanowano koncerty w kościołach w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że ma on dwie misje: dialog międzykulturowy trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej.

PAP 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl