Uroczystości 74. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe

74 lata temu, 14 sierpnia 1941 roku, w niemieckim obozie Auschwitz zmarł męczeńską śmiercią św. Maksymilian Kolbe. Dziś w Oświęcimiu i Harmężach odbyły się uroczystości związane z rocznicą śmierci franciszkanina.

Co roku w rocznicę męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe wierni gromadzą się w kościele ojców franciszkanów w Harmężach, by wziąć udział w nabożeństwie „Transitus” upamiętniającym śmierć świętego oraz przejść w pieszej pielgrzymce do byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

– Dla mnie jest wzorem miłości bliźniego. Oddał życie za przyjaciela, przyjaciela więziennego. Poza tym święty Maksymilian wyczuł, że w dobie olbrzymich prześladowań takie świadectwo podniesie na duchu innych – powiedział pan Józef z Rycerstwa Niepokalanej.

Święty Maksymilian Maria Kolbe był założycielem klasztoru w Niepokalanowie, twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej oraz założycielem ruchu maryjnego pod nazwą „Rycerstwo Niepokalanej”.

– W roku 1941 nie pozostało z tego nic, a sam ojciec Maksymilian w ogromnej masie oświęcimskich skazańców został zaledwie anonimowym numerem 16670. Ale właśnie tu, w tych nieludzkich warunkach, za kolczastymi drutami tego obozu, stanowiącymi nieprzekraczalną granicę do świata wolności w jego zachowaniu (o czym świadczą liczne zeznania świadków) objawił się zdumionym więźniom jako człowiek, który nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego – powiedział ks. bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko- żywieckiej.

Oddał swoje  życie za współwięźnia  Franciszka Gajowniczka, ojca wielodzietnej rodziny. Święty Maksymilian Maria Kolbe zmarł w celi głodowej  14 sierpnia 1941 roku. Został uśmiercony zastrzykiem z fenolu.


 

TV Trwam News

 

 

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl