fot. Marek Borawski /Nasz Dziennik

Uroczystości 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki

W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyły się główne uroczystości upamiętniające 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Józef Guzdek, Ordynariusz Polowy powiedział, że jednym z największych współczesnych proroków był bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.

W Polsce, gdy słudzy ideologii rozmywali granice między dobrem, a złem w czasie zniewolenia i łamania ludzkich sumień Bóg przez  posługę ks. Jerzego przypominał narodowi podstawowe prawdy jak godność człowieka i jego wolność – mówił ks. bp.

Ordynariusz WP wskazał na niezwykłą aktualność słów, często powtarzanych przez bł. Kapłana „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

– W jednej z homilii przestrzegał przed kolaboracją ze złem mówiąc: „Nie zachowasz w pełni godności gdy w jednej kieszeni będziesz nosił różaniec, a w drugiej książeczki innej ideologii. Nie możesz jednocześnie służyć dwóm panom. Musisz dokonać wyboru, ale po głębokim przemyśleniu”. Ksiądz Jerzy pokazywał również jak walczyć ze złem. Tego nas uczył, przestrzegał aby nigdy nie sięgać po przemoc, ponieważ każdy przejaw przemocy dowodzi słabości i moralnej niższości stosując metody, którymi posługuje się zło stajemy się mimowolnie jego sługami – powiedział ks. bp Józef Guzdek.

Katarzyna Soborak, kierowniczka Kościelnej Służby Informacyjnej przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, mówi o powszechności kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który rozpoczął się bardzo intensywnie zaraz po jego pogrzebie w 1984 r. Ludzie przychodzą tu z potrzeby serca – dodaje.

– Ten kult trwa cały czas, cały czas przyjeżdżają pielgrzymi i cały czas modlą się przy grobie osoby indywidualne. Interesowaliśmy się zarówno pielgrzymami, spisywaliśmy, mamy cały rejestr. Opracowaliśmy ponadto metodę liczenia osób indywidualnych, które nawiedzają grób, modlą się przy grobie. Na dzień dzisiejszy (oczywiście szacunkowo, nie licząc osób indywidualnych) od beatyfikacji jest już powyżej 20 mln. osób, które oddawały hołd ks. Jerzemu – mówi Katarzyna Soborak.

6 czerwca 2010 r. Benedykt XVI ogłosił ks. Jerzego Popiełuszkę błogosławionym. We wrześniu br. we Francji rozpoczęło się dochodzenie ws. domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego. Jeśli zostanie ono uznane za cud to otworzy drogę do kanonizacji męczennika.

RIRM

drukuj