fot. Monika Tomaszek

Rozpoczął się cykl wydarzeń upamiętniających 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wspólna modlitwa, liczne dyskusje, wystawy, konkursy edukacyjne, biegi pamięci czy pikniki patriotyczne – tak w wielkim skrócie możemy opisać program upamiętnienia 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które już się rozpoczęło.

W październiku tego roku minie 40 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

– To była osoba nieskazitelna. Człowiek, który był wierny Chrystusowi, ale także idei wolności i solidarności. On tę wolność miał w sobie i on tutaj także – jak mówią ludzie, którzy pamiętają jego obecność w Bazylice św. Brygidy – dzielił się tym zapałem, aby nie ustawać w walce o niepodległość, w walce o podstawowe ludzkie prawa, a także prawa robotników – mówi proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, ks. Ludwik Kowalski.

Obrońca wartości, niezłomny kapłan, a także kapelan „Solidarności” – skazuje przewodniczący gdańskiej „Solidarności”, Krzysztof Dośla.

– To jest nasz patron i jesteśmy z tego powodu dumni. Ks. Jerzy – jak wielokrotnie powtarzamy – oddał swoje życie po to, abyśmy my mogli dzisiaj mówić prawdę, m.in. przy pomocy Radia Maryja czy TV Trwam – podkreśla Krzysztof Dośla.

To postać, o której warto mówić, szczególnie młodym. Stąd szereg licznych inicjatyw upamiętniających bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

– Chodzi o to, żeby to wydarzenie miało jak najszerszy zasięg i jak najwięcej osób w nim uczestniczyło. Chcemy promować znakomitą postać kapelana „Solidarności”, który za wartości, w które wierzył; za wiarę katolicką, za miłość do młodzieży został w brutalny sposób zamordowany przez SB – zwraca uwagę Artur Chomicz z gdańskiego oddziału IPN.

Wśród inicjatyw upamiętniających bł. ks. Jerzego Popiełuszkę znalazły się konkursy edukacyjne, biegi pamięci, pikniki patriotyczne, dyskusje i wystawy. Jedna z nich, której autorem jest dr Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału IPN, pokazuje związek kapłana z Wybrzeżem Gdańskim.

– Chciałem pokazać związki z Wybrzeżem, jego przyjazdy nie tylko w stanie wojennym do kościoła św. Brygidy, ale – jak się okazuje – już w latach 70. ten kapłan, męczennik, przyjeżdżał jako człowiek lubiący morze, słońce, wybrzeże, polskie morze. Przyjeżdżał tutaj na wypoczynek – mówi dr Arkadiusz Kazański.

Patronat medialny nad wydarzeniami związanymi z upamiętnieniem 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki objęły TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl