R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

Suchowola: Obchody rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki

W Suchowoli odbyły się obchody 30. rocznicy męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz 1-ej rocznicy śmierci Marianny Popiełuszko (mamy ks. Jerzego). 

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:45 złożeniem wieńców na grobie mamy kapelana Solidarności na cmentarzu w Suchowoli. Następnie w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła odbył się program artystyczny poświęcony bł. ks. Jerzemu. W południe rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. abp Edward Ozorowskiego, metropolity białostockiego.

Wzór i ikona, tymi słowami można określić ks. Jerzego i jego mamę – stwierdził ks. Tomasz Małyszko, proboszcz parafii.

– Zdecydowana postawa ks. Jerzego Popiełuszki nieulegania słabości zła i  mówienie prawdy doprowadziły do tego, że system komunistyczny upadł. Błogosławiony ks. Jerzy także dzisiaj jest dla wzorem, jak bez złości i nienawiści, bez chęci odwetu służyć Bogu, służyć ludziom, służyć naszej ojczyźnie. Pani Marianna była ikoną podlaskiej kobiety. Była kobietą z jednej strony bardzo prostą, a z drugiej strony w swojej prostocie niesłychanie mądrą. Zresztą – jak to nazywali członkowie Solidarności – była także ich mamą – powiedział ks. Tomasz Małyszko.

6 czerwca 2010 r. Ojciec św. Benedykt XVI ogłosił ks. Jerzego Popiełuszkę błogosławionym.We wrześniu br. we Francji rozpoczęło się dochodzenie ws. domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego. Jeśli zostanie ono uznane za cud to otworzy drogę do kanonizacji męczennika.

RIRM

drukuj