Obchody 31. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dziś w Górsku rozpoczną się uroczystości upamiętniające 31. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”. Tegoroczne uroczystości zainauguruje „Ballada o bł. ks. Jerzym Popiełuszko” w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

„Ballada” jest utworem scenicznym, słowno-muzycznym. Recytowany tekst przedzielony jest songami, które nawiązują do opisywanej akcji. Streszczając libretto można rzec, że utwór jest syntezą życia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego na tle wydarzeń, jakie miały miejsce w PRL. Ekspresyjne wykonanie gwarantuje niebywałe doznania artystyczne. „Balladę” warto polecić, jako utwór uświetniający 35. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, a także fakt powierzenia związku patronatowi bł. ks. Jerzemu Popiełuszce” – czytamy na stronie diecezji toruńskiej, która zaprasza na ten koncert.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej oraz Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”.

Do udziału w trzydniowych uroczystościach zachęca ks. dr Paweł Nowogórski, dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Rozpoczynamy o godz. 15.00 przed budynkiem Centrum Edukacji Młodzieży prapremierą ballady o błogosławionym. Kolejnego dnia, w niedzielę, o godz. 12.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. o kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz za ojczyznę. 19 października, w dzień wspomnienia bł. ks. Jerzego, będzie miał miejsce koncert pt. „Dobro nieskończone”. Przed koncertem o godz. 18.00 spotkamy się w lasku w Górsku, przy krzyżu w miejscu uprowadzenia, na krótkiej modlitwie, a następnie procesji z relikwiami błogosławionego – mówi ks. dr Paweł Nowogórski.

Uroczyste obchody upamiętniające męczeńską śmierć kapelana „Solidarności” odbędą się również w niedzielę we Włocławku i w poniedziałek w Warszawie.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest symbolem walki o wolność. 19 października 1984 r. w Górsku pod Toruniem został zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Pogrzeb księdza odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie – zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany w czerwcu 2010 r.

RIRM

drukuj