Pamiątkowy numizmat z wizerunkiem rtm. Witolda Pileckiego

Fundacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce wydała pamiątkowy numizmat z wizerunkiem rtm. Witolda Pileckiego (1901-48) – zamordowanego przez komunistów żołnierza AK, organizatora ruchu oporu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Kolejny numizmat, który ma ukazać się jeszcze w tym roku, przywoływał będzie postać gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” (1895-1953), zastępcy komendanta głównego AK – poinformował w piątek PAP Jacek Karczewski, dyrektor ostrołęckiego muzeum.

Seria numizmatów odwołujących się do historii antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na ziemiach polskich w latach 40. i 50. XX w. ma wesprzeć budowę powstającej w Ostrołęce placówki poświęconej historii Żołnierzy Niezłomnych.

Dotychczas ukazały się numizmaty z wizerunkami: sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka” (1928-46), straconej w gdańskim więzieniu UB za działalność w antykomunistycznym podziemiu oraz płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” (1913-51), prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który po aresztowaniu przez UB został stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie – data jego śmierci jest obchodzona jako święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rotmistrz Witold Pilecki jest sztandarową postacią walki narodu polskiego przeciw niemieckim i sowieckim okupantom. Tacy jak on są synonimem walki o wolność, godność i prawdę – podkreślił Karczewski.

***

Rtm. Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu (w regionie Karelii, na północy ówczesnej Rosji). Był żołnierzem wojny z bolszewikami 1920 r., uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 r, a następnie w czasie okupacji hitlerowskiej oficerem AK. W 1940 r. trafił dobrowolnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Był autorem pierwszych raportów o popełnianych tam zbrodniach. Organizował tez obozowy ruch oporu. Pilecki po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. Następnie był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Po zakończeniu II wojny św. powrócił do Polski. Został zamordowany przez komunistów w 1948 r. po pokazowym procesie. Zrehabilitowano go w 1991 r. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl