fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] O. prof. N. Klimas OFM: Zewnętrzne warunki w Jerozolimie nie pozwalają na uroczyste przeżycie Świąt Wielkanocnych w taki sposób, jak można to zrobić w Polsce

W Jerozolimie mamy ograniczoną przestrzeń, a więc i ograniczoną liczbę osób, które przychodzą na święta. Uroczystości obchodzone są bardziej w kleryckim gronie. Zewnętrzne warunki są podyktowane przez większość żydowską lub muzułmańską. One nie pozwalają na uroczyste przeżycie świąt w taki sposób, jak można to zrobić w Polsce czy w innych krajach świata – powiedział o. prof. Narcyz Klimas OFM, historyk Kościoła oraz dyrektor archiwum Kustodii Ziemi Świętej, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

O. prof. Narcyz Klimas OFM posługuje w Kustodii Ziemi Świętej od 35 lat. Jerozolima jest miejscem styku wielu kultur. Szczególnie widoczne są trzy religie: chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. To generuje konflikty społeczne.

– Najgorszymi wojnami, jakie wydarzyły się w historii, były wojny mające tło religijne. Na szczęście w naszym przypadku wojny prowadzone w Ziemi Świętej nie są związane z chrześcijaństwem (…). Powiązane jest to jednak z naszymi świętymi miejscami, gdyż znajdują się one w pobliżu miejsc spornych dla Żydów oraz muzułmanów. Na szczęście w Ziemi Świętej nie doszło jeszcze do wojny religijnej – powiedział franciszkanin.

– Mimo to symbioza wciąż jest. Najlepiej widać to w piątek. My idziemy Drogą Krzyżową, muzułmanie wychodzą z meczetów z modlitwy, a Żydzi kierują się do Ściany Płaczu – wtedy widać, że można razem przebywać, szanując się nawzajem – dodał.

Gość Radia Maryja został zapytany, jak wygląda przeżywanie Triduum Paschalnego w Ziemi Świętej. Historyk Kościoła podkreślił, że „wygląda to zupełnie inaczej niż w Polsce”.

– Mamy ograniczoną przestrzeń, a więc i ograniczoną liczbę osób, które przychodzą. Święta obchodzone są bardziej w kleryckim gronie – zakonnicy, księża, siostry zakonne (…). Zewnętrzne warunki są podyktowane przez większość żydowską lub muzułmańską. One nie pozwalają na uroczyste przeżycie świąt, jak można to zrobić w Polsce czy w innych krajach świata – wyjaśnił o. prof. Narcys Klimas OFM.

Dyrektor archiwum Kustodii Ziemi Świętej mówił, że główne obchody sprawowane są w Bazylice Grobu Świętego, która jest konkatedrą patriarchy jerozolimskiego.

– Jest status quo. Wszystkie przeprowadzane tam uroczystości muszą odbywać się w obecności franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej, ale w obecności biskupa Jerozolimy. Wszystkie główne uroczystości odbywają się więc w Bazylice Grobu Świętego – zwrócił uwagę.

W Kustodii Ziemi Świętej posługuje dwudziestu franciszkanów z Polski. Oprócz tego są przedstawiciele innych zakonów. Spotkać można dominikanów, benedyktynów, a także elżbietanki czy franciszkanki.

– W zakonach licznie zgromadzeni są siostry i bracia z Polski. Mamy też księży diecezjalnych. Grupa duchowieństwa w Jerozolimie jest mocna – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Rozmowę z udziałem o. prof. Narcyza Klimasa OFM można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl