fot. Autorstwa Stanisław Samostrzelnik - Polona.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27167701

[TYLKO U NAS] O. dr M. Tabulski: Zjednoczenie po rozbiciu dzielnicowym było jednym z pierwszych cudów za przyczyną św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Ks. abp Marek Jędraszewski zaprosił pielgrzymów i Episkopat do uczestnictwa we Mszy św. na ołtarzu polowym na Skałce, gdzie zginął ks. bp Stanisław na polecenie króla Bolesława Śmiałego – podkreślił o. dr Mariusz Tabulski, Definitor Generalny Zakonu Ojców Paulinów, kustosz Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce, w felietonie z cyklu „Głos z Krakowa” na antenie Radia Maryja.

8 maja przypada uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Następnego dnia zostanie odprawiona Msza święta w kościele na Skałce, w miejscu śmierci świętego.

– Od dłuższego czasu modlitewnie przygotowujemy się do tych obchodów. Rozpoczęta została tzw. septenna, czyli 7 tygodni po Zmartwychwstaniu Pańskim, co piątek spotykamy się na modlitwie. Chcemy modlić się o owoce tegorocznych uroczystości, obchodzonych w dniu, kiedy św. Stanisław zginął na Skałce – poinformował gość felietonu.

Jednak ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku obchody nie będą tak huczne, jak w ubiegłych latach.

– W tym roku nie będzie procesji. Pamiętamy, że rok wcześniej w ogóle nie było zewnętrznych uroczystości oprócz Mszy św. sprawowanej w reżimie sanitarnym – dodał o. dr Mariusz Tabulski.

W tym roku o godz.10.00 odbędzie się uroczysta Msza św. na Skałce z udziałem Episkopatu Polski i gości.

– Ks. abp Marek Jędraszewski zaprosił pielgrzymów i Episkopat do uczestnictwa we Mszy św. na ołtarzu polowym na Skałce – poinformował rozmówca.

11 kwietnia 1079 roku, na Skałce, zginął ks. bp Stanisław na polecenie króla Bolesława Śmiałego.

– Król lubił wyprawy wojenne (…). Długie walki spowodowały to, że na terenie Krakowa dochodziło do napadów i grabieży, a sam król i jego żołnierze prowadzili niemoralny tryb życia. Kiedy król przyjechał z wypraw, to biskup wytykał mu i jego żołnierzom ich postępowanie. To zdenerwowało króla Bolesława Śmiałego. W czasie jednej z Mszy św. na Skałce król razem z żołnierzami przybyli do kościoła na wzgórzu, po czym św. Stanisław został ugodzony nożem w głowę i zmarł – przypomniał Definitor Generalny Zakonu Ojców Paulinów.

W 1253 roku biskup Stanisław został kanonizowany w Asyżu, jako pierwszy z rodu Polaków. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie w historii Polski, ponieważ doprowadziło do zjednoczenia duchowieństwa i władców.

– Zjednoczenie po rozbiciu dzielnicowym było jednym z pierwszych cudów za przyczyną św. Stanisława Biskupa i Męczennika – wyjaśnił o. dr Mariusz Tabulski.

Uroczyste procesje i obchody ku czci św. Stanisława trwają od wielu pokoleń. Jednak obecna forma uroczystości jest zasługą krakowskich księży biskupów z XX w.

– Szczególnie zawdzięczamy to księdzu kardynałowi Karolowi Wojtyle, który „rozpalił” te procesje podczas przygotowania do 900-lecia śmierci św. Stanisława, czyli do 1979 roku – poinformował kustosz Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce.

Cała rozmowa z kustoszem Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj