fot. Autorstwa Hans Dürer - Praca własna (BurgererSF), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23805032

Wspomnienie św. Stanisława ze Szczepanowa

8 maja Kościół w Polsce wspomina św. Stanisława ze Szczepanowa, głównego patrona Polski. Biskup Krakowa zapisał się w historii RP jako patron ładu moralnego i społecznego.

Główne uroczystości ku czci św. Stanisława odbędą się w niedzielę w stolicy Małopolski. O godzinie 10.00 przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce sprawowana będzie Msza święta. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W tym roku z powodu epidemii nie odbędzie się tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę.

Kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. prof. Jan Machniak, podkreśla, że św. Stanisław jest symbolem zjednoczenia ojczyzny i stanowi wzór wierności Bożym przykazaniom.

– Na przykładzie św. Stanisława spełniają się słowa, które są dziś bardzo ważne, że bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi. Nawet władca podlega Bożemu prawu i nie może go zmieniać. Biskup Krakowa nam o tym przypomina – o potrzebie wierności Bożemu prawu; wierności, która wyraża się w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci – zaznacza ks. prof. Jan Machniak.

Św. Stanisław, biskup i męczennik, urodził się w Szczepanowie 26 lipca 1030 roku. Zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku śmiercią męczeńską. Jego szczątki spoczywają w katedrze na Wawelu.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl