fot. Monika Tomaszek

Święto Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu obchodzimy też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, któremu przyświeca hasło: „Przyjąć Boga w tych, którzy są w potrzebie”.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do refleksji nad darem życia poświęconego Bogu, a dla osób konsekrowanych dniem dziękczynienia za dar powołania.

Zakonnicy i siostry zakonne prowadzą wiele działań ukierunkowanych na pomoc najbardziej potrzebującym. Posługują m.in. w hospicjach, schroniskach dla bezdomnych, domach dziecka i domach pomocy społecznej.

Kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu o dr. Radosław Kramarski wskazuje, że osoby konsekrowane są bogactwem dla Kościoła.

– Rola osób życia konsekrowanego w Kościele jest taka sama jak soli w pokarmie. Jeśli dodamy do każdego pokarmu soli, to wtedy ma swój smak. Ta forma życia staje się solą dla tej ziemi, dla Kościoła. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez modlitwę. To właśnie codziennie te osoby omadlają sprawy Kościoła i świata; modlą się o pokój.  Poza tym poprzez działalność apostolską pomagają wielu chorym i biednym – zaznacza kapłan.

Według danych z 2022 r. w Polsce i za granicą posługuje 10,5 tys. zakonników oraz ponad 15 tys. 600 sióstr zakonnych. W zakonach kontemplacyjnych żyje przeszło 1 tys. 200 mniszek.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 r.

RIRM/TV Trwam News

drukuj