fot. S. Amata Nowaszewska CSFN

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

W czwartek obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.  Ponad 31 tysięcy – tyle jest obecnie w Polsce osób konsekrowanych. Są to osoby posługujące wśród chorych, ubogich i cierpiących.

„Nie ma Kościoła bez życia zakonnego i nie ma życia zakonnego bez Kościoła” – mówił ks. bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

– Zakony spełniają to posłannictwo duszpasterstwa obecności. Ta obecność pośród dzisiejszego człowieka, pośród różnych miejsc tam, gdzie człowiek doświadcza trudu, cierpienia i choroby i odrzucenia. (…) Przede wszystkim zakony uczą nas jak wierzyć – wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Uczą nas wierności, a wiara i wierność sprawiają, że człowiek jest obecny – podkreślił ks. bp Jacek Kiciński.

Wspólnota Kościoła potrzebuje osób konsekrowanych. Pomagają nam naśladować Jezusa Chrystusa, są świadkami dla ludzi szukających Boga.

– Często w rozmowach z ludźmi, jak już dane mi było nauczyć się języka, była wdzięczność tych prostych zwyczajnych ludzi, też Indian, którzy przychodzili i dziękowali, że jesteśmy, że jesteśmy świadectwem ludzi właśnie z Europy – wskazała s. Agnieszka Podles SSpS.

Osoby konsekrowane to również misjonarze.

– Sama obecność misjonarzy w krajach misyjnych już jest świadectwem. (…) Posłannictwo życia zakonnego do dzisiaj jest aktualne w krajach Afryki, szczególnie w Togo, gdzie misjonarze i zakonnicy zajmują się nie tylko samym głoszeniem, ale całym rozwojem człowieka. (…) Osoby konsekrowane, bardziej niż kiedykolwiek, od samego początku są potrzebne szczególnie w krajach misyjnych – powiedział misjonarz, o. Eric Hounake SVD.

Święto zostało ustanowione zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II w 1997 roku. Według danych Konferencji Episkopatu Polski obecnie najliczniejszymi żeńskimi zakonami są służebniczki Najświętszej Maryi Panny starowiejskie, elżbietanki oraz szarytki. Do najliczniejszych męskich zgromadzeń należą franciszkanie, salezjanie i pallotyni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl