Madagaskar: Dramatyczna sytuacja po cyklonie

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

W stałym kontakcie z oblackimi placówkami na Madagaskarze jest Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przekazywana jest niezbędna pomoc, uruchomiona została także zbiórka internetowa.

Na Madagaskarze posługuje blisko 100. oblatów w 14. misjach, do tego dochodzą również placówki w buszu.

Poniżej publikujemy wiadomość od o. Pawła Petelskiego OMI z Morondavy na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru:

Szczęść Boże. Witam bardzo serdecznie wszystkich przyjaciół misji oblackich. Od trzech miesięcy posługuję w oblackiej parafii świętego Jana Pawła II w Krainie Baobabów, czyli w mieście, które nazywa się Morondava, leży ono w południowo-zachodniej części Madagaskaru, tuż przy Kanale Mozambickim w regionie Menabe.

Na tych terenach deszcze są rzadkością, jednak tydzień temu niespodziewanie przeszedł cyklon o imieniu Cheneso. Deszcze zaczęły się już w niedzielę 22 stycznia i trwały do piątku 27 stycznia. Wiatr pozrywał wiele linii wysokiego napięcia oraz zniszczył wiele domów. Dużo gospodarstw zostało zalanych. Setki ludzi musiano ewakuować. Pomagała w tym policja oraz wojsko. Ludzie, którzy stracili swoje domy, tymczasowo zamieszkali w pobliskich szkołach.

Jeżeli chodzi o oficjalne statystyki z mojego regionu (województwa), które udało mi się znaleźć, to 7 osób zginęło, 13 zaginęło, 14 400 przeniesiono z ich terenu zamieszkania. Ogólnie poszkodowanych w różnym stopniu jest około 35 000 ludzi. W samym mieście Morondava poszkodowanych zostało 4 276 osób, głównie przez zalanie ich domostw.

W najbliższy piątek nasza parafia organizuje pomoc żywnościową dla około 200 osób, którzy zostali najbardziej poszkodowani w czasie cyklonu. Będziemy dzielić ryż, ale także będziemy pomagać tym osobom, którym deszcze zniszczyły domy.

Zwróciły się do nas także o pomoc siostry ze zgromadzenia Jeanne Delanoue, które opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi oraz osobami starszymi. Ostatnie ulewne deszcze zalały materace i pościel ich podopiecznych. Potrzebują pilnie 20 nowych kompletów.

Dziękuję Prokurze Misyjnej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za okazaną nam pomoc. Potrzeby są duże, ponieważ społeczeństwo w Morondava wie, że może zawsze liczyć na Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. My, dzięki Waszej pomocy, staramy się ich nie zawieść.

 

GALERIA

o. Pawel Petelski OMI z Morondava na Madagaskarze, Morondava, 01. 02. 2023 r.

Jeżeli pragniesz pomóc – kliknij tutaj.

źródło: oblaci.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl