fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

„Beskidzka bitwa na kolędy” po raz piąty

W pięknej scenerii bożonarodzeniowej kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrej Śląskiej odbyło się niecodzienne kolędowanie. W wykonaniu regionalnych zespołów z różnych krajów i regionów zabrzmiały słowa kolęd z równoczesnym ukazaniem obrzędów kolędniczych dotyczących historii Świętej Rodziny. Ukazano jak wielka jest różnorodność kolędowania, jak barwne są stroje grup ludowych, jak różne mogą być interpretacje kolęd. To wszystko odbywało się w warunkach konkursu, którego celem było uzyskanie uznania słuchaczy, wybierających wykonawców do nagrody Grand Prix.

W piątej edycji Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Beskidzka Bitwa na Kolędy”, jaki odbył się 22 stycznia br., wzięły udział zespoły z  Serbii, Litwy, Austrii, Słowacji i Polski. Są to grupy od lat działające w swoich krajach i posiadające na swoim koncie wiele sukcesów nie tylko związanych ze śpiewem, ale i tanecznych.

Polskę reprezentowała grupa śpiewacza „Kóniokowianie” z Koniakowa oraz Zespół Regionalny „Gorce” z Kamienicy. Pomysłodawczynią i organizatorką Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek „ Beskidzkiej bitwy na kolędy” jest Agnieszka Rusin – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”.

– Zespół promuje i szerzy szeroko rozumianą kulturę i tradycję ludową. W prawie dziesięcioletnim okresie swojej działalności zagrał w ponad 500 koncertach w kraju i zagranicą, nagrał płytę ze śpiewanymi utworami,  a również uzyskał dobre wyniki w przeglądach wiejskich zespołów artystycznych. Członków ”Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Beskidzka”  łączy nie tylko śpiew i taniec, ale wspólna pasja, przyjemność, setki wspomnień, poznawanie nowych miejsc oraz przeżywanie niezapomnianych chwil w świetnym towarzystwie”- mówi pani Agnieszka.

– Konkurs „Beskidzka Bitwa na Kolędy” polega na przedstawieniu 20-minutowego koncertu kolęd, pastorałek lub obrzędów kolędowych ze swojego regionu. A na koniec konkursu zaśpiewamy „Cichą noc” w kilku językach – wyjaśniła organizatorka spotkania.

Wśród zaproszonych gości na konkursie kolęd i pastorałek byli:  proboszcz parafii ks. Aleksander Jasiński SDS,    Przemysław Drabek – poseł na Sejm RP,  Józef Herzyk – przedstawiciel ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Adam Caputa i Grzegorz Gabor – przedstawiciele Powiatu Bielskiego, Janusz Zemanek – wójt gminy Wilkowice, Marcin Kwiatek – przewodniczący Rady Gminy Wilkowice.

Po bojach konkursowych nagrodę publiczności Grand Prix oraz I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych wywalczył zespół folklorystyczny „Dupkačik”  – Detsky Folklorny Subor Dupkacik, z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. W swoim programie przybliżyli zwyczaje i tradycje rodzinne obchodzone podczas  Uroczystości Narodzenia Pańskiego we wsi Šumiac.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

I miejsce w kategorii grup śpiewaczych uzyskali „Kóniokowianie” z Koniakowa – to działająca od marca 2020 roku grupa ok 20 osób byłych członków Zespołów Regionalnych „Mały Koniaków” i „Koniaków”. Połączyła ich wspólna pasja do folkloru istebniańskiego, głównie tańca, śpiewu i muzyki, wszystko to, co kształtował ich ojcowski dom, przynależność od dziecka do zespołów, którą pragną kontynuować w swoim dorosłym życiu.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

I miejsce w kategorii zespołów regionalnych  otrzymał Zespół Regionalny „Gorce” z Kamienicy, działający od 1952  r., pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy. Prezentuje folklor Górali Białych, unikalnego regionu etnograficznego województwa małopolskiego. Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich przeglądów i festiwali folklorystycznych oraz zdobywcą prestiżowych nagród i wyróżnień. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie honorowany i nagradzany. W tym roku został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

I miejsce w kategorii zespołów młodzieżowych przyznano Akademickiemu Towarzystwu Muzyki „Gusle” z Kikindy – jest jedną z najstarszych i najlepszych serbskich instytucji chóralnych i muzyki ludowej, założoną w 1876 roku. Towarzystwo dzieli się na sekcje obejmujące ponad 600 członków, którzy są prawdziwymi miłośnikami twórczości muzycznej i folklorystycznej. Jedną z sekcji jest Dziewczęca Grupa Śpiewacza, która reprezentuje Republikę Serbii, miasto Kikinda, a także Towarzystwo na konkursie kolęd i pastorałek w Bystrej Śl. Dziewczęta, członkinie grupy, zwykle śpiewają tradycyjne piosenki bez musicalu, akompaniamentu, acapella, ale chętnie występują też z dudami i z wielką orkiestrą ludową. Zachowując dziedzictwo kulturowe, członkowie „GUSLE” reprezentują całe piękno serbskiego folkloru. GUSLE zdobyło wiele ważnych nagród w byłej Jugosławii i za granicą.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

I miejsce w kategorii inscenizacja kolędnicza  zajął Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka” z Litwy – to wspaniała wizytówka Rudominy i całej Wileńszczyzny. Zespół został założony w 1989 roku i działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Zespół słynie ze swojej wieloletniej historii i tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. To jest zespół amatorski i wielopokoleniowy. Członkowie zespołu to dzieci, rodzice i ich dziadkowie, którzy przez wszystkie te lata dbają o tradycje i krzewią polskość na Litwie, a także poza jej granicami. Do kapeli zespołu uczęszcza przeważnie młodzież. Młodzież zrzeszona w zespole jest zaangażowana w popularyzację folkloru. Za pomocą pięknych dźwięków instrumentów, takich jak: skrzypce, klarnet, flet, akordeon, kontrabas, gitara, perkusje, fortepian, kapela wykonuje utwory różnych narodowości.

fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

I miejsce w kategorii chórów zdobył zespół „The Alpine Carolers” z Austrii – to pierwsza w Austrii grupa kolędnicza o mieszanych głosach, która śpiewa kolędy z całego świata, wzorując się na kolędach amerykańskich i angielskich tradycjach. The Alpine Carolers założył jej obecny kierownik Florian Danklmaier w 2008 roku. Ich program to połączenie rozległego, międzynarodowego repertuaru kolędowego w języku angielskim i niemieckim, a ich eleganckie kostiumy kolędnicze w stylu Dickensa z epoki wiktoriańskiej sprawiają, że kolędnicy alpejscy są wyjątkowi i wyróżniają się wśród niemieckojęzycznych.

Po emocjach konkursowych, na zakończenie, zespoły odśpiewały przy przyciemnionych  światłach, najpiękniejszą kolędę – „Cichą noc”  –po polsku, litewsku, słowacku, serbsku, niemiecku. Kolęda ta została przetłumaczona na 300 języków. Zna ją blisko 2 miliardy ludzi na całym świecie. Międzynarodowy konkurs kolęd jest dobrym sposobem na propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturalnych i narodowych. Umożliwia  wysłuchania  różnorodnych kolęd, pastorałek oraz zapoznanie się z obrzędami kolędowymi  różnych regionów, w różnych językach. Jest także okazją do poznania przyjaciół, ogarniętych tą samą pasją.

Przedsięwzięcie odbyło się pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosty Powiatu Bielskiego oraz Wójta Gminy Wilkowice. V edycję Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek sponsorowali:  Gmina Wilkowice, Powiat Bielski, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, firma Kera Ceramika, Piekarnictwo-Cukiernictwo – Halina Kwaśna Bartków, Pani Beata Białowąs.

Kolejna „Beskidzka Bitwa na Kolędy” pozostawiła wśród uczestników dużo wartościowych wrażeń i emocji. To udany przykład na przekazywanie bożonarodzeniowej tradycji kolejnym pokoleniom w warunkach dających wszystkim dużo radości i satysfakcji, a także będące okazją do pogłębiania integracji. Wszystkim organizatorom można serdecznie pogratulować tego wspaniałego, udanego dzieła.

Urszula i Andrzej Omylińscy

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl