Rozpoczyna się Jubileusz Ikony MB Nieustającej Pomocy

Najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi jest Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dziś rozpoczyna się Jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Redemptoryści spełnili prośbę bł. Piusa IX i zanieśli ten wizerunek na cały świat.

W święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy Redemptoryści na całym świecie rozpoczynają świętowanie Jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez bł. Piusa IX Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój. Rok Jubileuszowy rozpoczął się dziś – 27 czerwca 2015 roku – i zakończy się dokładnie rok później.

Centralne obchody będą miały miejsce w kościele Św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał obrazu. Poprzedziło je Triduum, prowadzone w różnych językach, w tym także po polsku. Sprawowana będzie uroczysta Nowenna do MB Nieustającej Pomocy, a po niej Msza Św. pod przewodnictwem O. Michaela Brehla, Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Jutro wieczorem Mszy św. będzie przewodniczyć Ks. Kard. Agostino Vallini, Wikariusz Generalny Rzymu i Archiprezbiter Bazyliki Laterańskiej. Po Mszy Św. nastąpi procesja maryjna z Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy po okolicznych ulicach. W związku z jubileuszem Penitencjaria Apostolska przyznała Sanktuarium specjalne odpusty.

W Polsce obchody zainauguruje o godzinie 11.00 Msza Św. w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Gliwicach. O. Piotr Chyła CSsR, dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej w Rzymie mówi, że wydarzenie sprzed 150 lat było opatrznościowe dla zgromadzenia.

– My jako misjonarze, redemptoryści jesteśmy powołani do tego, by głosić ewangelię ludziom najbardziej opuszczonym, ubogim, tym którzy – jak mówi dziś Ojciec Święty Franciszek – zostali przymuszeni do ubóstwa, a więc ludziom z peryferii, oddalonym od wszelkiej pomocy. I tutaj właśnie wchodzi tytuł nieustającej pomocy, czyli tej pomocy niedoraźnej ale takiej, która jest właściwie świadczona cały czas. Ktoś bardzo dobrze powiedział, że my redemptoryści zanieśliśmy Matkę Bożą do różnych części świata, ale tak prawdę mówiąc, to chyba Ona nas zaniosła do różnych części świata. Dość powiedzieć, że dotarła również do takich miejsc, gdzie jeszcze na świecie nie ma redemptorystów – podkreśla O. Piotr Chyła CSsR.

Cel Jubileuszu Ikony MBNP – przybliżyć wszystkim Odkupienie

Przełożony Generalny Redemptorystów, o. Michael Brehl CSsR ogłoszając uroczysty Jubileusz z okazji przywrócenia do kultu publicznego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podkreślił, że ma on na celu nie tylko upamiętnienie 150. rocznicy powierzenia Redemptorystom świętego obrazu przez papieża bł. Piusa IX, lecz przede wszystkim oddanie Bogu chwały za wielkie dobro duchowe, które stało się udziałem czcicieli Matki Nieustającej Pomocy. Ewangelizacyjna działalność redemptorystów związała się wszak z rozwojem kultu tej ikony na całym świecie. „Duchowe treści zawarte w podarowanej nam przez Opatrzność bizantyjskiej ikonie – napisał O. Generał w komunikacie ogłaszającym Rok Jubileuszowy – wyrażają orędzie Odkupienia, centralną treść naszego misyjnego przepowiadania i życia”.

Przywrócenie ikony do kultu publicznego

Przez trzysta lat ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy była czczona w Rzymie w kościele św. Mateusza. Po zajęciu miasta przez wojska napoleońskie w 1798 r. kościół ten został zniszczony, a ikona przeniesiona do klasztoru augustianów przy kościele NMP w Posterula, gdzie umieszczono ją w prywatnej kaplicy zakonnej. Na prośbę o. Mikołaja Maurona, przełożonego generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, w dniu 11 grudnia 1865 r. błogosławiony papież Pius IX powierzył ikonę redemptorystom, aby przywrócili ją do publicznego kultu w kościele św. Alfonsa, który został zbudowany na miejscu dawnego kościoła św. Mateusza. Powierzając ikonę opiece o. Maurona i misjonarzy redemptorystów papież Pius IX poprosił, „by uczynili ją znaną na całym świecie”. Po starannej renowacji, 26 kwietnia 1866 r. ikona została wniesiona w uroczystej procesji do kościoła św. Alfonsa.

Ikona znana na całym świecie

Redemptoryści zanieśli nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy na każdy kontynent i w każdy zakątek świata. Można je także spotkać w Kościołach wschodnich, zarówno katolickich jak i prawosławnych. W wielu miejscach kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy poprzedził redemptorystów, jak to było np. na Haiti, w Korei czy Ghanie. Została Ona ogłoszona patronką wielu zgromadzeń zakonnych, diecezji i parafii. Pod tym wezwaniem ikona czczona jest także w niektórych kościołach protestanckich oraz przez wyznawców innych religii – szczególnie w Azji część nowo ochrzczonych przypisuje łaskę wiary i chrzest święty udziałowi w Nieustannej Nowennie. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jednym z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi w świecie. Nieustanna Nowenna – sprawowana w kościołach i kaplicach, domach i szpitalach, transmitowana przez radio, telewizję i internet – umacnia dziś wiarę i modlitwę milionów wierzących.

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl