fot. o. Piotr Andrukiewicz CSsR

Rzym: 150 lat od przekazania Redemptorystom ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie odbywają się uroczystości związane z jubileuszem 150 lecia powierzenia Ikony Nieustającej Pomocy Zgromadzeniu OO. Redemptorystów i uroczystego jej wprowadzenia do kościoła św. Alfonsa na Esquilinie w Rzymie, które miało miejsce 26 kwietnia 1866 roku.

Centralnym wydarzeniem będzie dzisiejsza Msza Św. o godz. 18:00 pod przewodnictwem Kard. Gerarda Vincenta Nicholsa, Prymasa Anglii z Londynu, Arcybiskupa Westminsteru, dla którego kościół św. Alfonsa jest kościołem tytularnym. Przed Mszą Św. odbędzie się procesja z kopią Ikony Matki Bożej z Bazyliki Maki Bożej Większej do kościoła św. Alfonsa. Na uroczystość przybyły już grupy z wielu krajów świata, które zaplanowały przyjazd do Rzymu specjalnie na tę uroczystość.

Dzisiejsze obchody poprzedziła dziewięciodniowa Nowenna, na która składały się nabożeństwa, Msze św. w różnych językach oraz koncerty, spektakle i występy folklorystyczne. Pośród wielu wydarzeń Nowenny należy wyróżnić także Msze św. sprawowane w innych obrządkach – bizantyńsko-ukraińskim, syro-malabarskim, arbsko-melchickim i łacińskim. Codziennie gromadzili się wierni reprezentujący różne grupy językowe i wiele narodów, bowiem Msze św. sprawowane były po włosku, po ukraińsku, po wietnamsku, po polsku, po angielsku, po francusku, po portugalsku, po hiszpańsku i po arabsku.

Dużym wydarzeniem było niedzielne święto z udziałem wiernych pochodzących z krajów Ameryki Łacińskiej, połączone z występami folklorystycznymi w wielobarwnych strojach na scenie ustawionej przed wejściem do kościoła. Poszczególne dni uświetniły także występy zaproszonych chórów i zespołów muzycznych. Podczas Mszy św. w j. polskim zaśpiewał chór sanktuaryjny z Tuchowa.

Nowenna była też okazją do ponownego odkrywania przesłania duchowego Ikony, dzięki specjalnym medytacjom i śpiewom. Jubileusz 150 przekazania Ikony MBNP Redemptorystom potrwa do 27 czerwca 2016. W przeddzień jego zakończenia, w niedzielę 26 czerwca, centralna Msza św. o godz. 16:00 będzie sprawowana w Bazylice Matki Bożej Większej.

o. Piotr Andrukiewicz CSsR

drukuj