fot. Monika Bilska

Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hiszpanii

27 czerwca – święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Hiszpanii wciąż cieszy się ono dużą popularnością. Tradycyjnie organizowane są nowenny i tridua przygotowujące do święta. W tym roku na ulice wyszły również procesje.

Papież Pius IX, przekazując w 1866 roku obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptorystom, polecił im, aby zanieśli ten wizerunek na cały świat. Dzięki misjom maryjna ikona trafiła do wielu parafii, a jej kult cieszy się dużą popularnością.

W Hiszpanii jest patronką m.in. pogotowia ratunkowego, ministerstwa finansów i fiskusa. Wiele kobiet nosi imię Maria Socorro. „Socorro” znaczy pomoc.

Maryjne święto poprzedzają nowenny i tridua. W madryckiej parafii Najświętszego Odkupiciela program był bardzo bogaty. Na specjalnym koncercie „Trovadoras del amor” wystąpiła Prado Pérez z Aura Musica, która śpiewała teksty średniowiecznych mistyczek.

Z kolei znana pisarka i narratorka Ana G. Castellano, autorka wielu książek dla dzieci, skomponowała oryginalny i dowcipny „Romancillo”, czyli historię maryjnej ikony w formie poetyckiej. Oryginalne ilustracje na premierę przygotowała Patricia Cubillo. Ana podbiła serca nie tylko dzieci, ale także i dorosłych.

Maryjne święto pokazało, że nawet najlepsze transmisje internetowe czy telewizyjne nie zastąpią bezpośredniego kontaktu. Wiara potrzebuje realnej wspólnoty.

O. Marek Raczkiewicz CSsR

redemptorysta posługujący w Madrycie

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl