fot. pexels.com

Rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny

14 kwietnia rozpoczęliśmy XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. To szczególna okazja do refleksji nad Słowem Bożym.

Pismo Święte to najważniejsza księga dla każdej osoby wierzącej. Pozwala nam umacniać naszą więź z Bogiem i bliźnimi, pozwala dostrzec i naprawić popełnione błędy, inspiruje do lepszego życia oraz jest otuchą w trudnych chwilach.

– Ja aktualnie odkrywam w Piśmie Świętym takie rzeczy jak pokora, przebaczenie – mówił Rafał Kfieta.

Właśnie dziś Narodowym Czytaniem Pisma Świętego inaugurujemy Tydzień Biblijny.

– Św. Augustyn powiedział, że „im bardziej Pana Boga poznaję, tym bardziej go kocham, a im bardziej go kocham, tym bardziej staram się go poznać”. Każdy kto żyje Pismem Świętym, Słowem Bożym, kto zagłębia się w tajemnice Pisma Świętego – wzrasta w nim miłość. Niesamowitym jest, kiedy człowiek widzi, jak Pan Bóg to wszystko prowadzi – zauważa ks. bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy gdański i dyrektor szkoły biblijnej w Gdańsku.

Sposobów na czytanie Pisma Świętego jest wiele – wskazuje franciszkanin o. Radosław Kramarski.

– Mam cztery klucze, które każdemu polecam, aby otworzyć tekst Pisma Świętego. Zawsze mówię, że jeden taki klucz to napis „Lectio”, czyli czytanie,  a więc trzeba wziąć Biblię, otworzyć ją i po postu przeczytać. Drugi klucz, którym otwieramy tekst Pisma Świętego jest „Meditatio”, więc medytacja; trzeci „Oratio”, a więc modlitwa i czwarty z napisem „Contemplatio”, a więc kontemplacja. Wyciągam dla siebie jeden praktyczny wniosek, który jest dla mnie pomocny w danym momencie – mówił o. Radosław Kramarski OFM, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu.

W tym roku tydzień biblijny przebiega pod hasłem: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. To jasne odwołanie do Pisma Świętego.

– Na początku Dziejów Apostolskich św. Łukasz dwukrotnie podsumowuje akcję ewangelizacyjną i pierwotną wspólnotę w tzw. sumariach, czyli podsumowaniach i mówi, że wszystko mieli wspólnie, obdarowywali się miłością, głosili Słowo Boże i żyli według Ewangelii. To niesamowicie pociągało innych – zarówno Żydów, jak i pogan – do Jezusa, do tego, żeby przystąpić do wspólnoty, zobaczyć jak oni się miłują. Myślę, że to jest dla nas wzór, ta pierwotna wspólnota Kościoła; wracać do początków, ucieszyć się tą wiarą, ucieszyć się drugim człowiekiem i starać się budować Kościół, który jest wspólnotą Boga na ziemi – podkreślił ks. bp Piotr Przyborek.

Tydzień biblijny zakończymy 20 kwietnia 2024 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl