fot. https://pixabay.com/pl/photos/biblia-krzy%C5%BC-wielkanoc-2167783/

Niedziela Biblijna inauguruje XIII Tydzień Biblijny

Już po raz 13 obchodzimy Niedzielę Biblijną. Tym samym rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”. W tym samym dniu obchodzimy również 5. Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

Jak wskazuje ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”, inicjatywa Narodowego Czytania Pisma Świętego ściśle nawiązuje do rocznicy Chrztu Polski, a w tym roku, 14 kwietnia, przeżywaliśmy już 1055. rocznicę.

– Byłoby dobrze, gdybyśmy każdego roku jako Kościół, ale też jako Naród, to wielkie wydarzenie sobie przypominali. Zdawali sobie sprawę z doniosłości tego faktu, jako wydarzenia źródłowego i podstawowego, tak dla naszego państwa, dla kształtowania się narodu polskiego, jak i dla Kościoła w Polsce, więc to zakorzenienie naszej inicjatywy w wydarzeniu Chrztu Polski, dlatego też używamy określenia: Narodowe Czytanie Pisma Świętego – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”. Czytaj więcej [tutaj]

Z tej okazji do parafii zostały dostarczone materiały duszpasterskie związane z tymi inicjatywami. Są to m.in. fragmenty Pisma Świętego, które wierni mogą odczytać w domu.

– Jest ogromna szansa, że znajdziemy w Ewangelii kogoś, kto jest nam najbardziej bliski ze swoimi problemami, trudnościami i cierpieniami czy nadziejami, czy pytaniami, bo tam mamy całą galerię postaci. Rzeczą bardzo znamienną jest to, że to spotkanie z takimi właśnie zwykłymi ludźmi, jakimi jesteśmy, rozpoczyna sam Chrystus – zwrócił uwagę  przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”.

Takiego spotkania z żywym Bogiem, poprzez czytanie Pisma Świętego, doświadcza pani Jadwiga Omielan.

– To jest piękne przesłanie, to jest taki list Pana Boga do nas, to jest Jego testament. Wiele razy zachwycił mnie, kiedy potrzebowałam rozeznania, potwierdzenia słów, upewnienia się, byłam bardzo zaskoczona jak Pan Jezus potrafi odpowiedzieć – mówiła Jadwiga Omielan z ruchu Gloriosa Trinita w Mońkach.

Dla pana Jana Barbackiego czytanie Pisma Świętego to wejście w świat myśli samego Boga.

– Czytanie Pisma Świętego daje mi możliwość lepszego poznania Pana Boga, też poznania siebie. Jak czytamy zwykłą książkę, to widzimy świat myśli autora, a tutaj mamy możliwość wejścia w świat myśli Pana Boga  – wskazał pan Jan Barbacki.

Czytanie Słowa Bożego nie zawsze jest łatwe, ale nawet młodzi ludzie podejmują wysiłek, aby każdego dnia znaleźć czas na spotkanie z Chrystusem.

– Czasami jest trudno, bo nawet jeśli chcę znaleźć ten czas w domu, to czasem brat przychodzi czy ktoś, więc po prostu, po ludzku, jest ciężko, ale jeśli chcę, to potrafię znaleźć czas – powiedziała Aleksandra Januszewska z Ruchu Światło Życie w Mońkach.

Ten cenny czas znajduje także Weronika.

– Moim zdaniem właśnie lepiej jest poświęcić  czas Panu Bogu, niż wyjść ze znajomymi i robić nie wiadomo co. Można się sprowadzić na złą drogę, a kierując się Pismem Świętym, czytając je, na pewno z niej nie zboczę – podkreśliła Weronika Omielan z Ruchu Światło Życie.

Już od trzynastu lat Tydzień Biblijny rozpoczyna się w Kościele w Polsce w III Niedzielę Wielkanocną. Zgodnie z hasłem tegoroczny Tydzień Biblijny ma na celu ukazać związek męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa z Wieczerzą Pańską.

TV Trwam News

drukuj