Rozpoczął się miesiąc trzeźwości

Ze specjalnym apelem do wiernych zwrócił się Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. W dokumencie księża biskupi przypominają czym jest abstynencja i zachęcają do zachowania trzeźwości zwłaszcza w Roku Wiary.

„Jest to apel o wolność, o radość i  życie wartościami. Naszym świadectwem sierpniowej abstynencji możemy pokazać, że zależy nam na trzeźwości drugiego człowieka i całego narodu. Jednocześnie sami przed sobą możemy udowodnić, że potrafimy żyć bez alkoholu, że możemy bez niego wytrzymać tych kilka sierpniowych tygodni” – napisał Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. WIĘCEJ

Z prośbą o podjęcie abstynencji w sierpniu w intencji tych, którzy przez alkohol odeszli od Boga zwraca się ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

– Jednoczy nas pragnienie, aby Polacy byli narodem wolnym, aby Polska była trzeźwa. Nie jesteśmy obojętni na zagrożenia, które od pokoleń niszczą naszych bliźnich, a w ostatnich latach wydają się nasilać. Nie zamykamy oczu na dramaty, nie odwracamy wzroku od upadających. Nie zamykamy uszu na płacz na dramatyczne wołanie tych, którzy przez alkohol doświadczają bólu, którzy przez alkohol cierpią i żyją w ciągłym strachu i upokorzeniu. Każdy chrześcijanin, każdy wierzący jest powołany do tego, aby widzieć cierpienie bliźniego, aby w tym cierpieniu nieść ukojenie i pomoc tak, jak miłosierny samarytanin – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości apeluje zarazem o podejmowanie działań, które będą zapobiegać dramatom całych  rodzin.

– Jako chrześcijanie jesteśmy powołani także do tego, aby dramatom i cierpieniu zapobiegać, aby działać wtedy gdy jest to możliwe i bardziej skuteczne. Wiemy, że siłę uzależnienia od alkoholu ocenia się na 80 procent uzależnienia od najsilniejszych znanych nam narkotyków. Łatwo się wchodzi w niewolę, a bardzo trudno z niej wychodzi. Wciąż tylko mniejszość osób uzależnionych jest w stanie pokonać nałóg dzięki intensywnej pomocy z zewnątrz. Dlatego tak ważna jest praca profilaktyczna, którą Kościół podejmuje od pokoleń – dodał  ks. bp Tadeusz Bronakowski.

RIRM 

drukuj