Radio z temperamentem św. Pawła

– Radio Maryja w pełnieniu swojej misji ewangelizacyjnej ma w sobie coś z temperamentu św. Pawła Apostoła. Trzeba i ten fakt przypomnieć. Mamy przecież Rok św. Pawła – mówił w drugim dniu pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Po nich pielgrzymi wysłuchali koncertu Orkiestry Koncertowej „Victoria” z Warszawy Rembertowa. Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza Święta koncelebrowana na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem pasterza Kościoła drohiczyńskiego.

Niedzielną Eucharystię koncelebrowali ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, ks. bp Stanisław Napierała, ordynariusz kaliski, ks. bp Stanisław Stefanek, ordynariusz łomżyński, ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, ks. bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy z Sandomierza, ks. bp Edward Janiak, biskup pomocniczy z Wrocławia, ks. bp Józef Pazdur z archidiecezji wrocławskiej, ks. bp Tadeusz Werno z diecezji koszalińsko-kołobrzskiej, o. Ryszard Bożek, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Obecni byli także m.in. ks. infułat Józef Wójcik z Suchedniowa i ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Witając pielgrzymów, o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry, podkreślił, że słuchacze Radia Maryja są wezwani do ewangelizacji. Podziękował Najświętszej Maryi Pannie za dar Radia Maryja i Rodziny Radia Maryja. Zwrócił uwagę, że wspólnota chrześcijańska powinna starać się o utrzymanie jedności i przeciwstawiać się wszelkim próbom podziałów.


Jedność w Imię Boże

Ksiądz biskup Antoni Dydycz w wygłoszonej homilii zaznaczył, że na każdym uczniu Chrystusa spoczywa misja pielgrzymowania i głoszenia królestwa bożego, a podejmując się jej, nie można poddawać się zniechęceniu. – Czy kryzys współczesnego przekazu Słowa nie bierze się stąd, że zbyt łatwo upodabniamy się do tego świata, że wstydzimy się naszej misji? Podkreślił, że chrześcijanin powinien zawsze liczyć na miłość Boga i w niej, nie zaś w świecie, pokładać swoją nadzieję. – Modlitwa Chrystusa w intencji uczennic i uczniów przekracza czas i wszelką odległość. Obejmuje wszystkich, którzy będą szli z Nim i za Nim, ale też względem uczniów stawia bardzo istotne wymaganie, aby „byli jedno”, i to za przykładem samego Jezusa, złączeni między sobą jednością o Boskim wymiarze.

Dodał, iż spotkanie Rodziny Radia Maryja u stóp Matki Najświętszej jest znakiem pragnienia i dążenia do jedności. – Przybyliśmy jako członkowie nowej rodziny, potrzebnej w naszych czasach, Rodziny Radia Maryja. – My przecież jesteśmy jednością. Jednością podejmowaną w Imię Boże. Mamy też obowiązek bronić i przestrzegać przed pozorami jedności, przed sztuczną jednością, opartą wyłącznie na popieraniu się w interesach.

Oprócz św. Pawła Apostoła ksiądz biskup nawiązał też do innej postaci biblijnej. – W kontekście obecnych wydarzeń wypada nam niekiedy sięgnąć do doświadczeń Dawida, czyli odrzucić oręż siły, a posłużyć się prostymi, ale za to w Bogu mającymi swoje oparcie środkami. I jednego możemy być pewni, że w tym starciu Goliat nie zwyciężył i nie zwycięży. On i jego następcy skazani są na przegrane – mówił ksiądz biskup. – Nie wygra przecież ideologia śmierci z cywilizacją miłości. I na nic się zda powoływanie się na humanizm, kiedy brakuje szacunku dla życia. Już dawno zauważono, że fałszywi humaniści podobni są do kanibali, gdyż mają pełne usta człowieka i wciąż czyhają na jego życie – zwrócił uwagę.

Na koniec homilii ks. bp Dydycz zwrócił uwagę, że uczeń Chrystusa jest zawsze uczniem Maryi. – Prawdziwa uczennica i prawdziwy uczeń nie może przebywać bez Matki. Bez Niej trudno jest być uczniem Chrystusa. Bez Niej nasze Radio nie miałoby tej swoistej mocy, a przede wszystkim nie byłoby u siebie. To dzięki Matce Najświętszej jest ono u siebie, czyli w Polsce, czyli wśród nas, jako głos i znak, jako środowisko i dom.

Bez was by tego nie było

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, w słowie na zakończenie Eucharystii podziękował księżom biskupom przybyłym na uroczystości, ojcom redemptorystom z ojcem prowincjałem Ryszardem Bożkiem i wikariuszem prowincjała o. Piotrem Chyle, ojcom paulinom, kapłanom diecezjalnym, siostrom zakonnym, wszystkim Kołom Radia Maryja. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy współtworzą Radio Maryja i dzieła przy nim wyrosłe. – Bez was by tego nie było – podkreślił Ojciec Dyrektor. – I nie wierzcie w te idiotyczne maybachy, helikoptery i przeróżne bzdury – apelował. Jak wyjaśnił, to mówią ludzie powiązani w wielką potęgą finansową, ci, którzy pierwsi zagarnęli wszystko w Polsce, przeróżni agenci, którzy się dobrze urządzili. – A nasze imperium jest potężne, bo jesteśmy z Jezusem, z Maryją i tyle mamy serc. To jest większe niż wszystkie banki! – akcentował o. Tadeusz Rydzyk.

Przed główną uroczystością pielgrzymkową, jaką była niedzielna Msza św., w programie znalazło się słowo o projekcie geotermalnym dla Torunia. Ojciec Dyrektor wezwał do społecznego poparcia tej inicjatywy, zwracając uwagę, że sprawujący obecnie władzę dyskryminują Radio Maryja. Przypomniał wypowiedzenie w czerwcu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy na dotację dla fundacji „Lux Veritatis” na badania złóż geotermalnych, które mają służyć Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W uroczystościach na Jasnej Górze brali udział przedstawiciele świata polityki, wśród nich były premier Jarosław Kaczyński, który po Mszy św. wygłosił krótkie przemówienie do pielgrzymów. Prezes PiS podkreślił, że przybył na Jasną Górę, by nabrać sił. – Tej siły nabrałem, będąc na Mszy, patrząc na ten ogromny tłum, na te transparenty, słuchając pieśni, patrząc na to, co was łączy, na wiarę, wiarę w Boga, ale także w Polskę – mówił.

Uczestnicy pielgrzymki wystosowali telegram do Ojca Świętego, który odczytał prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja. Po Mszy św. na zakończenie pielgrzymki została odprawiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.


Potęga pątniczych serc

– Chcieliśmy podziękować za okazane łaski. Jesteśmy stałymi słuchaczkami Radia Maryja. Radio Maryja daje nam siłę, mądrość, zupełnie inne spojrzenie na wiele spraw – wyznał jeden z pielgrzymów, który przybył z grupą ze Stoczka Łukowskiego (pow. łukowski), aby pomodlić się, uzyskać łaski od Pani Jasnogórskiej. – Przyjechaliśmy z Zamościa słuchamy przede wszystkim z mężem „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja. Pozwala nam to wychowywać dzieci w duchu katolickim, a jesteśmy też w Ruchu Światło-Życie, więc to Radio nam pomaga kształtować także nasze charaktery i pogłębiać w pełni chrześcijańskie życie – mówią inni pątnicy. Pracownik Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy podkreśla, że przyjechał z całą rodziną. – Bardzo się cieszymy, że jest takie środowisko Radia Maryja, które w sposób autentyczny chce odnowić cywilizację łacińską, która – uznajemy – jest jedyną, która stwarza porządek na tym świecie. Chcemy swoją obecnością to wesprzeć. Chcemy także złożyć hołd Matce Bożej, podziękować za wszystko, co dotychczas otrzymaliśmy i prosić o dar łaski dla Polski i dla nas samych – podkreśla. Pielgrzym z Przemyśla wyraża z kolei uczucia tysięcy: – Przyjeżdżam tutaj każdego roku. To jest moja potrzeba serca bycia u Matki Bożej i bycia wspólnie z Rodziną Radia Maryja.


Joanna Kozłowska, Jasna Góra
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl