fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Przewodniczący KEP podsumował pierwszą sesję Synodu o synodalności

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, podsumował pierwszą sesję Synodu Biskupów o synodalności, który obradował w minionym miesiącu w Rzymie. Metropolita poznański był jednym z przedstawicieli Kościoła w Polsce, który wziął udział w tym wydarzeniu.

Ks. abp Stanisław Gądecki omówił podczas konferencji najważniejsze tematy poruszone podczas Synodu. Wymienił wśród nich m.in. liberalne postulaty niemieckiej drogi synodalnej, które określił jako niezgodne z nauczaniem katolickim. Chodzi m.in. o kwestię celibatu kapłańskiego i święceń dla kobiet.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne.

– W przekazywanych sekretariatowi Synodu licznych oświadczeniach daliśmy wyraz naszemu pragnieniu zachowania jedności w wierze, przekonani, że praktyki duszpasterskie na świecie – powodowane różnicą cywilizacji, historii, kultur, języków i obyczajów mogą się różnić, natomiast nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne i nie może być w jednym kraju wypowiadane w taki, a w innym kraju w inny sposób. Od tego zależy powszechność Kościoła – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.  

Ks. abp Stanisław Gądecki wskazał jednocześnie, że dokument końcowy podsumowujący pierwszą sesję Synodu Biskupów jest napisany w pozytywnym języku i zasadniczo nie ma w nim kontrowersji.

Przewodniczący KEP wyraził nadzieję, że Synod nie zmierza do znalezienia szczelin w doktrynie. Ks. abp Stanisław Gądecki stwierdził też, że o tym, w którym kierunku pójdzie Synod, zadecyduje Duch Święty i Papież.

Drugi i zarazem ostatni etap Synodu odbędzie się w październiku przyszłego roku.

Komentarz dot. sprawozdania podsumowujące Synod można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj