fot. PKWP

PKWP towarzyszy Ojcu Świętemu w modlitwie za prześladowanych

Współcześni męczennicy są tymi, którzy odwagą i misyjną gorliwością mogą rozpalić Kościół – podkreśla Pomoc Kościołowi w Potrzebie, nawiązując do papieskiej intencji na marzec. Na stronie pkwp.org dostępne są rozważania Drogi Krzyżowej, pomocne w odkrywaniu Kościoła Cierpiącego.

W nagraniu, na którym Ojciec Święty zaprosił wiernych, by w marcu towarzyszyli Kościołowi Cierpiącemu, przywołał swoją rozmowę z mężczyzną, do jakiej doszło w obozie dla uchodźców na Lesbos. Mężczyzna był muzułmaninem, jego żona chrześcijanką. Kiedy zostali napadnięci przez terrorystów, padło pytanie o religię. Napastnicy dostrzegli krzyż, jaki nosiła kobieta. Kazali jej rzucić go na ziemię. Nie zrobiła tego, a na oczach męża poderżnięto jej gardło.

Papież zaznaczył, że dla męża to, z czym się spotkał, było obrazem miłości żony.

„Miłości do Chrystusa, która doprowadziła ją do zgody i wierności aż do śmierci” – wyjaśnił Ojciec Święty.

Mówił, że zawsze będą wśród nas męczennicy.

„To znak, że jesteśmy na właściwej drodze. (…) Dzisiaj jest więcej męczenników niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa” – dodał.

Papież w swojej intencji na marzec zwraca uwagę na współczesną rolę męczenników.

„Módlmy się, aby ci, którzy w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zapalili cały Kościół swoją odwagą i misyjną gorliwością, żeby byli otwarci na łaskę męczeństwa” – podkreślił.

fot. PKWP

Pomoc Kościołowi w Potrzebie towarzyszy Ojcu Świętemu w jego modlitwie za Kościół Cierpiący. Ks. prof. Waldemar Cisło przywołuje wydarzenia z ubiegłego tygodnia, kiedy w trzech różnych krajach, zamordowano lub porwano blisko trzydziestu chrześcijan.

„Piętnastu zginęło w Burkina Faso, dwunastu od razu po ataku, troje w szpitalu na skutek odniesiony ran. Sześciu zakonników i jednego księdza porwano na Haiti, a czterech mnichów z Etiopii najpierw porwano, by później ich zamordować” – przypomina wykładowca UKSW.

„W krajach, gdzie dochodzi do prześladowań, chrześcijanie (w drodze na Mszę św.), muszą liczyć się z tym, że nie wrócą już do domu” – zauważa dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Przywołuje przykłady, m.in. z Owo w Nigerii, gdzie co najmniej 40 osób zginęło, gdy dwa lata temu ekstremiści przeprowadzili atak terrorystyczny w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W grudniu ubiegłego – roku również w trakcie Mszy św. – doszło do eksplozji na kampusie uniwersyteckim w Marawi na Filipinach.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, by upomnieć się o Kościół Cierpiący, przygotowało rozważania Drogi Krzyżowej, jakie zostały rozesłane po parafiach. Przy każdej stacji wiernym towarzyszą cierpiący i prześladowani, ich imiona, twarze oraz historie. Wśród nich m.in.: ks. Douglas Al Bazi z Iraku, dwudziestu jeden koptyjskich męczenników, a także Asia Bibi z Pakistanu i Deborah Samuel Yakubu zamordowana w Nigerii.

„Droga Krzyżowa wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego, a to z kolei wymaga modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Tutaj natrafiamy na papieskie zaproszenie, by upomnieć się o prześladowanych. Jeśli zapragniemy odpowiedzieć na zaproszenie Papieża, to kolejnym krokiem niech będzie odpowiedź na propozycję Pomocy Kościołowi w Potrzebie, by poznać Kościół Cierpiący poprzez rozważania, jakie udostępniamy wiernym” – tłumaczy ks. prof. Waldemar Cisło.

Droga Krzyżowa Kościoła Prześladowanego - Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl