Peregrynacja relikwii bł. Michaela McGivneya w archidiecezji krakowskiej

11 września, w archidiecezji krakowskiej w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. Mszy św. o godz. 9.00 przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Relikwie błogosławionego będą w łagiewnickim wieczerniku do środy 15 września.

fot. diecezja.pl

„W czasie peregrynacji (w oznaczonym miejscu w pobliżu relikwii) będzie można składać intencje modlitewne do codziennego Różańca odmawianego o godz. 19.00” – zapowiedzieli organizatorzy.

W 2020 roku do naszego kraju zostały przekazane trzy relikwie ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba, który został beatyfikowany w październiku 2020 roku. Zostały one przekazane w 143. rocznicę święceń kapłańskich ks. Michaela McGivneya przez Kapelana Stanowego, ks. abp. Wacława Depo.

Relikwie bł. Michaela McGivneya w Krakowie-Łagiewnikach Plakat ogólny fot. rycerzekolumba.com

Michael Joseph McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w Waterbury, w stanie Connecticut. Był najstarszym z trzynaściorga dzieci małżeństwa irlandzkich imigrantów. Dorastał w atmosferze panującego w XIX-wieku antykatolicyzmu. Kiedy ukończył szkołę podstawową, został zatrudniony w lokalnej fabryce, w której pracował jego ojciec. Przygotowania do kapłaństwa rozpoczął w wieku 16 lat. Zanim śmierć ojca zmusiła go do powrotu do domu rodzinnego, osiągał doskonałe wyniki w nauce, studiując w Kolegium św. Jacka w Quebecu, w Seminarium Matki Bożej Anielskiej w Niagara Falls w stanie Nowy Jork oraz w Seminarium Najświętszej Maryi Panny w Montrealu. Kiedy zmarł jedyny żywiciel rodziny McGivneyów, Michael nie mógł kontynuować studiów, dopóki biskup diecezji hartfordzkiej, ks. bp Francis McFarland, nie zorganizował dla przyszłego księdza stypendium w Seminarium Najświętszej Maryi Panny w Baltimore. Po czterech latach studiów teologicznych, 22 grudnia 1877 roku przyjął święcenia kapłańskie w najstarszej katedrze Ameryki. Następnie został skierowany do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven, w stanie Connecticut.

W odpowiedzi na potrzeby swoich parafian ks. McGivney wraz z grupą świeckich założył w 1882 roku Rycerzy Kolumba, aby podtrzymywać wiarę katolików, a także zapewnić ochronę finansową ich rodzinom, zwłaszcza po śmierci żywiciela rodziny.

Jego wizja bratniego miłosierdzia nadal realizowana przez Rycerzy i ich rodziny jest dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Wskazuje na to niedawna encyklika papieża Franciszka, Fratelli Tutti, („Wszyscy bracia”), poświęcona znaczeniu braterstwa i społecznej przyjaźni.

Na początku tego roku papież Franciszek oddał hołd ks. Michaelowi McGivneyowi, mówiąc przy tym, że Rycerze Kolumba pozostali wierni „wizji swojego założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michaela McGivneya, którego chrześcijańskie zasady miłosierdzia i braterstwa zainspirowały do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym”.

Więcej informacji o peregrynacji relikwii bł. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba, można znaleźć na stronie internetowej [rycerzekolumba.com].

fot. rycerzekolumba.com

Małgorzata Pabis/rycerzekolumba.com/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl