fot. M. Borawski

„Pawełki” na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich wspólnotach na świecie rozpoczęły się tradycyjne „Pawełki”, czyli nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

„Pawełki” stanowią przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów – wspomnienia swego patrona Zakonu.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 9 dni o godz. 18.00 wszyscy ojcowie i bracia paulini gromadzą się
w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika.

Na początek zostają okadzone relikwie patrona tegoż dnia wystawione na ołtarzu, następnie celebrans intonuje hymn poświęcony prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy, oraz
o życiu św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy a także duchowości duchowości paulińskiej.

Święty Paweł – Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, jest czczony jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub chcących je mieć, oraz jako patron dzieci. Dlatego też w dni te na jasnogórskich „ Pawełkach” gromadzi się wielu wiernych, w szczególności młode małżeństwa z dziećmi.

W niedzielę, 20 stycznia, w bazylice o godz. 16.15 nastąpi zakończenie tegorocznych „Pawełek” połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej.

RIRM

drukuj