Wieczór pamięci o ks. abp. Tokarczuku

W parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie odbędzie się jutro spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno ks. abp. Ignacemu Tokarczukowi. W intencji księdza arcybiskupa odprawiona zostanie także Msza Święta.

W niedzielę o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za wytrwałą posługę śp. abp. Tokarczuka dla Kościoła, Ojczyzny i parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Kazanie wygłosi ks. infułat Józef Sądej, wieloletni proboszcz parafii, jeden z najstarszych kapłanów diecezji rzeszowskiej, przez wiele lat współpracownik ks. abp. Tokarczuka w dziedzinie budowy świątyń. Za swą działalność był szykanowany i inwigilowany przez PRL-owowskie władze.

Przed Mszą Świętą, o godz. 17.30 posługę duszpasterską i zasługi śp. ks. abp. Ignacego Tokarczuka zaprezentuje podczas prelekcji dr Mariusz Krzysztofiński, historyk rzeszowskiego oddziału IPN – autor książki pt. „Nie można zdradzić Ewangelii”, która ukazuje życiową drogę zmarłego arcypasterza od Łubianek Wyższych k. Zbaraża po posługę Kościołowi w Przemyślu.

Można będzie usłyszeć o kulisach działalności duszpasterskiej księdza arcybiskupa, o próbach ingerencji władz komunistycznych w pasterską działalność, groźbach kierowanych pod jego adresem. Tym, co irytowało, ale z drugiej strony czyniło bezradną Służbę Bezpieczeństwa PRL były odważne kazania patriotyczne, w których pasterz przemyski w sposób bezkompromisowy potępiał zło, wskazując drogę odnowy.

Oliwy do ognia zacietrzewionej bezpiece usiłującej kontrolować ks. abp. Tokarczuka dolewały relacje arcypasterza z działaczami opozycji demokratycznej oraz pasterska opieka, jaką roztaczał nad rodzącym się w Polsce Ruchem Społecznym „Solidarność”, który wspierał duchowo, moralnie i materialnie.

W okresie stanu wojennego pomagał rodzinom internowanych. To sprawiało, że w celu inwigilacji ks. abpa Tokarczuka aparat komunistyczny kierował do Przemyśla swoich najlepszych tajnych współpracowników. W Pałacu Biskupim w Przemyślu pojawiły się podsłuchy. PRL-owskie władze kierowały listy do Watykanu, w których usiłowano zdyskredytować osobę pasterza przemyskiego, przedstawiając go jako człowieka, którego działalność szkodzi normalizacji stosunków na linii państwo – Kościół. Te i wiele innych informacji o zmarłym arcypasterzu będzie można usłyszeć w niedzielę.

Ks. abp Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 r. Był znamienitą postacią zasłużoną dla Kościoła, dla archidiecezji przemyskiej i Polski. W jednym ze swoich ostatnich przesłań przekazanych za pośrednictwem „Naszego Dziennika” w dniu 3 września 2012 r., kiedy w Przemyślu odbierał od IPN nagrodę „Świadka Historii”, zachęcając do pracy dla dobra wspólnego, powiedział: – Róbcie wszystko, żeby Polska – Ojczyzna nasza jednoczyła się coraz bardziej mimo trudności i przeszkód. One są, ale niech nam przyświeca ta wielka idea równości i sprawiedliwości społecznej, która musi zapanować nad zagrożeniami. I życzył Polakom odwagi i nadziei.

Mariusz Kamieniecki

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl